siatkarze i piłkarze

Chciałabym zapytać, czy siatkarzy możemy nazywać także piłkarzami, jak to uczynił w jednym z wywiadów prezydent Polski?
Siatkarze używają piłki w grze, ale nie nazywamy ich piłkarzami, lecz siatkarzami. Podobnie koszykarze to koszykarze, a nie piłkarze (nie mówiąc już o tenisistach). Piłkarzami nazywamy chyba tylko tych, którzy uprawiają futbol. O osobach grających w piłkę ręczną powiemy raczej piłkarze ręczni niż piłkarze, aby uniknąć nieporozumień. Ci zaś, którzy grają w piłkę wodną, to piłkarze wodni lub waterpoliści.
Za konsultację dziękuję prof. Bogusławowi Nowowiejskiemu z Uniwersytetu w Białymstoku. Wszystkie błędy i nieścisłości w tej odpowiedzi obciążają wyłącznie moje konto.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski