sieroty na końcu wiersza

Witam,
ostatnio czytałam dyskusję pomiędzy korektorami na temat zostawiania wyrazów jednoliterowych na końcu wersu – czy jest to poprawne, czy nie. I chociaż większość opowiedziała się za tym, że nie powinno się zostawiać takich wyrazów na końcu wersu, to nikt nie znał zasady, która o tym mówi. Więc jak to jest – poprawne jest takie zostawianie w, i, z na końcu wersu czy nie? I gdzie można znaleźć zasadę?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
W żargonie wydawniczym taki izolowany na końcu wiersza jednoliterowy spójnik bądź przyimek nazywa się sierotą. Pozostawianie jednoliterowych wyrazów na końcu wiersza powoduje, że przy prawej krawędzi kolumny – między przedostatnim wyrazem a „sierotą” wyjustowaną do prawej – tworzą się nienaturalnie duże odstępy, które są po pierwsze nieestetyczne, a po drugie zaburzają prawidłowy odbiór tekstu. Dlatego też w dawnych normach branżowych dla pracowników poligrafii oraz w podręcznikach zecerstwa pisano, że „sieroty” należy przenosić do następnego wiersza. Współcześnie zasada ta została sformułowana w kompendium Polszczyzna na co dzień, w którym w rozdziale poświęconym poprawności typograficzno-edytorskiej mówi się, że w „wierszach tekstu, które liczą powyżej 40 znaków, nie należy pozostawiać na końcu wiersza jednoliterowych spójników i przyimków złożonych pismem tekstowym lub wersalikowym”. Przy składzie liczącym mniej niż 40 znaków w wierszu obligatoryjne przestrzeganie tej zasady może powodować powstawanie w łamach nienaturalnie dużych odstępów międzywyrazowych, które są nieestetyczne i mocno zakłócają lekturę tekstu.
Adam Wolański