siódme poty

Dlaczego mówi się wylewać siódme poty? Skąd to się wzięło? Czy ma to jakieś swoje pochodzenie, związek z czymś?
Wylewać siódme poty powołał do życia ten sam mechanizm, który każe bajkom zaczynać się od słów: „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”. Chodzi o podkreślenie wielkości czegoś. Siódemka to poza tym liczba magiczna, o jej znaczeniu pisze np. Kopaliński w Słowniku mitów i tradycji kultury, gdzie notuje też długą listę utrwalonych w języku i tradycji wyrażeń z liczbą siedem, np. od siedmiu boleści, siedem cudów świata, siedem grzechów głównych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

    Trafiłem tu szukając informacji o włoskim wyrażeniu sudare sette camicie (dosłownie: wypocić siedem koszul), używanym w ten sam sposób co polskie wyrażenie, więc wydaje się, że ta koincydencja może być nieprzypadkowa, może warto zamieścić informację o włoskim idiomie.

    Paweł K.