skrobia i kopia

Witam,
Proszę o objaśnienie odmiany słów: skrobia (dopełniacz: skrobi?) i kopia (dopełniacz: kopii?). Jeśli dobrze odmieniłam, to dlaczego w jednym wyrazie pisze się jedno i, a w drugim dwa i?
Iwona
W starannej wymowie formy skrobi i kopii brzmią różnie: pierwsza ma na końcu samogłoskę [i], druga przedłużone [i] albo [ji]. Można zaobserwować, że dopełniacz zakończony w piśmie na -ii mają wyrazy obcego pochodzenia, podczas gdy wyrazy rodzime lub zapożyczone, ale dobrze przyswojone kończą się na -i.
Mirosław Bańko