skrótowce medyczne

Panie profesorze,
czy odmieniamy skrótowiec GERD (gastroesophageal reflux disease)? Np. „Strategia postępowania w GERD-zie zakłada (…)”. Czy odmienia się skrótowiec NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)? Np. „Lek ten powinno podawać się łącznie z NLPZ-ami”. Czy istnieją jakiekolwiek skrótowce, których nie należy odmieniać? Oraz czy powinno się pisać Kodeks etyki lekarskiej, czy Kodeks Etyki Lekarskiej, czyli tak jak jest w oryginale?
Pozdrawiam
Nie odmieniają się skrótowce zakończone na akcentowaną samogłoskę, np. PCK (czyt. pecek'a), PKP (czyt. pekap'e), UW (czyt. uw'u), WSI (czyt. wues'i). Nie odmieniają się też niektóre skrótowce o zakończeniu spółgłoskowym, np. ZSRR. Skrótowce wymienione w pytaniu można odmieniać (GERD-u, GERD-zie, NLPZ-u, NLPZ-ecie), odmiana nadaje im jednak charakter nieco potoczny, por. historia PRL (oficjalnie) i historia PRL-u (raczej potocznie). Kodeks etyki lekarskiej powinien mieć taką pisownię jak inne akty prawne: tylko pierwsze słowo wielką literą. Nie należy przy tym wzorować się np. na pisowni Kodeks Cywilny, gdyż ona też jest nienormatywna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski