skróty wielkimi literami

Szanowny Panie Profesorze,
chciałabym zapytać o skróty N.N. (nomen nescio) i PS / P.S. (postscriptum). Skąd taki zapis? Chodzi mi o wielkie litery. Wydaje mi się, że w większości skrótów w języku polskim występują małe litery.
Pisownia skrótów nie jest w pełni konsekwentna. W tym wypadku można ją tłumaczyć łacińskim pochodzeniem wymienionych skrótów, choć oczywiście nie jest to argument przekonujący, skoro są też łacińskie skróty pisane małymi literami, jak choćby op. cit., a z drugiej strony różne, niekoniecznie łacińskie skróty pisane wielkimi, np. NIP lub VAT. Oczywiście można replikować, że te ostatnie to nie tyle skróty, ile skrótowce, ale granica między skrótem a skrótowcem nie zawsze jest wyraźna. Najprościej uznać, że istnieją zasady i wyjątki, jak zresztą prawie wszędzie w życiu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski