śnieżyczka przebiśnieg

Dzień dobry,
chciałabym dowiedzieć się, jak poprawnie odmienić nazwę: śnieżyczka przebiśnieg? Czy w dopełniaczu l.p. właściwa forma to śnieżyczki przebiśniega, a może przebiśniegu? A może drugi człon jednak się nie odmienia?
Dziękuję i pozdrawiam
Anna Krasoń
Zasadniczo powinno się odmieniać oba człony nazwy, podobnie jak w haśle bielinek kapustnik w WSP PWN: „bielinka kapustnika, bielinkiem kapustnikiem; bielinki kapustniki, bielinków kapustników”. Dopełniacz od przebiśnieg to przebiśniegu, odmieniajmy więc: śnieżyczki przebiśniegu, śnieżyczce przebiśniegowi itd.
Zwyczaj odmieniania tylko drugiego członu tej nazwy jest dość rozpowszechniony, a ponieważ są w polszczyźnie konstrukcje z postpozycyjnym rzeczownikiem nieodmiennym (np. stacja Koluszki, stacji Koluszki, stację Koluszki itd.), trudno go zdecydowanie potępiać. Myślę, że obie formy należy akceptować.
Wahanie widać też w odmianie nazwy wawrzynek wilczełyko, ale tu ma ono związek z pisownią: jedni piszą tak jak wyżej i nie odmieniają drugiego członu, a inni, mniej liczni, piszą wawrzynek wilcze łyko i odmieniają wszystko: wawrzynka wilczego łyka itd. W encyklopedii dostępnej w witrynie PWN jest wawrzynek wilczełyko.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski