specjalność i specjalizacja

Szanowni Państwo,
jaka jest różnica między terminami specjalność i specjalizacja. Spotkałem się z trzema kontekstami użycia:
1. jako synonimy: „na pierwszym roku studenci mogą wybrać specjalizację nauczycielską, a na drugim roku do wyboru są specjalności: edytorstwo…”;
2. specjalność jako nazwa ogólna specjalizacji: „studenci mogą wybrać następujące specjalności: specjalizacja translatoryczna…”;
3. „specjalność: filologia germańska, specjalizacja translatoryczna”.
Dziękuję,
Paweł
Wyrazy specjalność i specjalizacja nie są synonimami, kwerenda w dobrym słowniku przekonuje o tym wystarczająco. Jako terminy dotyczące organizacji nauczania w wyższych uczelniach powinny one mieć zasadniczo ścisłe definicje w aktach prawnych, ale nie udało mi się takich definicji znaleźć (mimo że szukałem pomocy u osób kompetentnych). Jeśli polegać na aktach niższego rzędu, np. regulaminach studiów, to można dojść do wniosku, że kierunki studiów mogą się dzielić na specjalności (nie na odwrót), a w ramach specjalności mogą istnieć specjalizacje. Taka też jest praktyka na mojej uczelni. Czy jednak jakaś szkoła wyższa w Polsce nie stosuje odwrotnej konwencji nazewniczej – nie mogę przysiąc.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski