surfować czy serfować?

Interesuje mnie pisownia wyrazu surfuj (po Internecie). Czy dopuszczalna jest forma zgodna z wymowa – serfuj?

Urszula

Na razie zarówno o tych buszujących w Internecie, jak i o amatorach przygody z deską na falach lub z żaglem piszemy częściej, że surfują niż że serfują. Zajrzenie do słowników nie na wiele się przyda, gdyż większość z nich podaje dziś tylko formę surfing. Mimo to serfowanie w spolszczonej pisowni jest godne poparcia, gdyż istnieje ogólna tendencja do polszczenia pisowni wyrazów dobrze przyswojonych, a zwłaszcza wyrazów pochodnych, utworzonych na gruncie polskim od wyrazów zapożyczonych. Radzimy więc w tekstach oficjalnych pisać na razie o surfowaniu, a w tekstach nieoficjalnych, np. w prywatnej korespondencji, wprowadzać, choćby dla zaciekawienia odbiorcy, formę serfować.

Mirosław Bańko