świętej pamięci

Szanowni Państwo,
co jakiś czas czytam, ogłoszenia w którym ktoś pisze, że zmarł ś.p. Jan Kowalski. Czy poprawne jest dodanie ś.p. w tym kontekście?
Wyrażenie świętej pamięci (skrót śp.) to zgodnie ze słownikiem ‘określenie używane w odniesieniu do osób zmarłych wyznania chrześcijańskiego’. Skoro tak, to o osobie zmarłej można napisać zmarł śp. Jan Kowalski. W ten sposób zwyczajowo formułowane są teksty nekrologów.
Rozumiem, że komunikat budzi wątpliwości logiczne – czy można napisać (powiedzieć), że zmarł ktoś, kto jest już świętej pamięci, a więc nie żyje? Można. W komunikacie tym eksponowana jest informacja, że zmarły był wyznania chrześcijańskiego.
prof. dr hab. Małgorzata Marcjanik, Uniwersytet Warszawski