sylaba

Czy sylabą można nazwać tylko i wyłącznie część wyrazu („podziel wyraz na sylaby”, „ile sylab jest w wyrazie”), czy też można tak nazwać zbitkę liter występującą niezależnie? Przykład ćwiczenia dla klasy I: „Przeczytaj sylaby: ma, mo, mu, ty, ta, te, da, do, dó”. Ćwiczenia tego typu mają na celu naukę czytania większych cząstek niż pojedyncze litery i czasem pojawiają się w nich zbitki niebędące nawet potencjalnie sylabami żadnego wyrazu (np. yr, , ).
Z poważaniem
Aleksandra Mazur
Sylaba nie musi być częścią wyrazu, definiuje się ją jako odcinek tekstu. W zacytowanym ćwiczeniu zdziwił mnie tylko zapis – obawiam się, że może wpoić uczniom złe nawyki ortograficzne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski