szacunek czy szacun?

Szanowni Państwo,
chciałabym spytać, czy poprawne jest zdanie, jakie usłyszałam dzisiaj w serwisie informacyjnym: „Wielki szacunek za mistrzowskie lądowanie” (chodziło oczywiście o bezpieczne lądowanie samolotu bez wysuniętego podwozia). Mam wrażenie, że jest to kalka z kolokwialnej odmiany języka angielskiego, a w poprawnej polszczyźnie zdanie to brzmiałoby: „Wyrazy szacunku dla pilota za mistrzowskie lądowanie”.
Z poważaniem
Marta Pypeć
Jeśli naprawdę chcemy okazać komuś szacunek, powinniśmy słowo szacunek połączyć z jakimś czasownikiem, samo „Wielki szacunek za…” brzmi bowiem prawie tak jak „Szacun”. Możliwości jest wiele, np. „Jestem pełen szacunku dla kapitana Tadeusza Wrony…”, „Mam wielki szacunek dla pilota polskiego boeinga…”. Zob. Słownik dobrego stylu PWN, który pomaga rozwiązywać zadania takie, jak to.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski