szanse

Jaki jest mianownik l.m. od słowa szansa? „Czy są jakieś szanse?”. „Czy są jakieś szansy?”.
Pozdrawiam
Michał
Szanse i tylko szanse. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN podano wprawdzie, że potocznie dopuszczalny jest mianownik lm szansy, ale uważam, że ta decyzja wynikła z mylnego rozeznania. W NKJP (zrównoważonym) jest kilkaset wystąpień ciągu są szanse i ani jednego wystąpienia ciągu są szansy (jedyny pozorny kontrprzykład to: „pozbawieni są szansy…”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski