szlak czy szlag?

Jak i dlaczego się mówi: szlak ma trafić czy szlag ma trafić?
Pozdrawiam.
Szlak i szlag w mianowniku są wymawiane jednakowo, ale w wyrażeniach niech to szlag trafi i podobnych używamy wyrazu szlag – od niemieckiego rzeczownika Schlag 'uderzenie'.
Mirosław Bańko

    Nie znam niemieckiego, ale w norweskim „slag” ma identyczne znaczenie, ale jednocześnie znaczy 'wylew' krwi do mózgu. Obstawiam, że może to być bliższe źródła.

    Rafał Dembiński