szyk wyrazów w nazwach geograficznych

Jakie reguły decydują o szyku wyrazów w toponimach tatrzańskich? Dla toponimów złożonych z 2 wyrazów kolejność bywa różna: Kasprowy Wierch / Dolina Kasprowa, Gąsienicowa Turnia / Hala Gąsienicowa, Chochołowski Potok / Dolina Chochołowska, Marusarzowa Przełączka / Przełęcz Nowickiego itd.
W nazwach geograficznych z reguły mamy szyk wyraz nadrzędny (rzeczownik) – przydawka (przymiotnik lub rzeczownik w dopełniaczu), np. Góry Stołowe, Pojezierze Kaszubskie, Cieśnina Cooka, Wyspa Księcia Edwarda. Taka kolejność składników jest stosowana bardzo konsekwentnie, co wynika stąd, że nazwy geograficzne są zwykle ustalane przez geografów i kartografów, zgodnie z odpowiednimi zasadami.
W pewnych wypadkach może być inaczej, bo niektóre nazwy, np. Kasprowy Wierch, Gąsienicowa Turnia, Mały Giewont, Długi Potok, Duże Jezioro, mogą mieć formę utrwaloną w języku potocznym, którą następnie zaakceptowano w oficjalnym nazewnictwie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski