tantiemy

Witam serdecznie,
bardzo proszę o informację, jak używać poprawnie słowa tantiema. Jeśli wypłacam autorowi zbiorcze wynagrodzenie np. za kilka tekstów piosenek/książek etc., to wypłacam mu tantiema czy tantiemy?
Z góry dziękuję za pomoc
Tantiema jest odmienna, w mianowniku lm ma formę tantiemy, w dopełniaczu tantiem (spotykany rzadko wariant tantiemów nie pasuje do żeńskiej końcówki mianownika lp, więc łatwo go zakwestionować). Wypłacać tantiema brzmi jak wypłacać honoraria albo ponosić koszta i może być wynikiem błędnej analogii bądź to do rzeczowników nijakich, bądź męskich nieżywotnych typu koszta, gusta, grunta. Wahania się biorą pewnie stąd, że tantiema rzadko występuje w liczbie pojedynczej, więc nie każdy zauważy od razu, że słowo to ma rodzaj żeński i jako takie powinno mieć liczbę mnogą tantiemy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski