teksaski – teksański

Która forma przymiotnika jest poprawna: teksaski czy teksański?
Obie formy przymiotnikowe od nazwy Teksas są poprawne i obie są jednakowo częste. Pierwsza została utworzona na gruncie polskim za pomocą przyrostka -ski, używanego do tworzenia przymiotników od nazw miejscowych. Druga pochodzi od angielskiego przymiotnika Texan. To samo źródło mają nazwy mieszkańców – Teksańczyk i Teksanka.
Mirosław Bańko