tel. i fax

Dzień dobry,
proszę o informacje odnośnie poprawności zapisu oznaczeń: telefon i fax. Stosowane w stopkach i wizytówkach skróty zazwyczaj mają dwie formy: tel. i fax (fax bez kropki). Można też spotkać zapis: tel: i fax. (fax z kropką). Która z form jest prawidłowa?
Z poważaniem
Dariusz Szturemski
Zgodnie z zasadami pisowni skrótów tel. powinno się kończyć kropką. Słowo fax natomiast nie jest skrótem, więc kropki po nim stawiać nie należy. Czy używac dodatkowo dwukropka, to osobna sprawa: można, choć nie jest konieczny. Moim zdaniem, im mniej na wizytówce i w stopce listu, tym lepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski