transakcja

Jak poprawnie należy wymawiać słowo transakcja? Przez s czy przez z? A jeżeli przez z, to skąd się ta wymowa wzięła?
Pozdrawiam.
Słowniki poprawnej polszczyzny każą wymawiać w tym słowie głoskę [z], co więcej – za błąd uznają realizację w niej głoski [s]. Jest to dziwne rozstrzygnięcie, zważywszy, że te same słowniki opowiadają się przeciwko wymowie [z] w słowach defensywa i ofensywa. A przecież obecność w nich wszystkich głoski [z] można tłumaczyć jednakowo wpływem niemieckim. Czyżby więc zwyczaj językowy usprawiedliwiał różne traktowanie tych słów? Nie jestem o tym przekonany. Wymowę [defenzywa] i [ofenzywa] sam uważam za nie najlepszą, ale nic nie mam przeciwko [transakcji] i sądzę, że należy aprobować wymawianie tego słowa zarówno przez [z], jak i przez [s]. Dodajmy, że najnowszy słownik poprawnej polszczyzny każe wymawiać [s] w słowie transatlantyk, tym bardziej więc zwraca uwagę jego odmienne stanowisko w sprawie transakcji.
Mirosław Bańko