trzeba by i należałoby

Szanowni Państwo!
Dlaczego trzeba by i można by piszemy rozdzielnie, a należałoby i wypadałoby łącznie? Proszę o pomoc w uchwyceniu różnicy pomiędzy nieosobowymi formami czasownika a osobowymi formami czasowników użytymi w funkcji bezosobowej.
Pozdrawiam serdecznie.
Należałoby i wypadałoby mają budowę właściwą formom czasownikowym i pod tym względem są podobne do innych form 3. osoby r. nijakiego w trybie warunkowym. Nie da się tego powiedzieć o czasownikach (quasi-czasownikach, predykatywach) trzeba by i można by.
Mirosław Bańko, PWN