trzech i troje

Witam,
czy mógłbym prosić o wytłumaczenie różnicy między: dwóchdwoje, trzechtroje etc.
Trzech mężczyzn, ale troje dzieci (w mianowniku i bierniku). Trzech noży, ale trojga nożyc (w dopełniaczu). O trzech studentach (mężczyznach), o trzech studentkach, ale o trogu studentach (mężczyznach i kobietach). Poprzestaję na przykładach, gdyż zagadnienie jest obszerne, a z pytania nie wynika, jaki jest stan Pana wiedzy o liczebnikach. Proszę zajrzeć do hasła problemowego liczebnik w słownikach poprawnej polszczyzny PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski