uczyć i nauczać

„Jak uczyć się i nauczać w czasach Wikipedii”? – czy poprawne jest używanie czasownika nauczać w znaczeniu 'uczyć w szkole'?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nela
Neutralnie powiemy, że nauczyciel uczy – matematyki, biologii itp. Powiedzieć o nauczycielu, że naucza, to uwznioślić jego pracę, gdyż nauczają księża, misjonarze, apostołowie, filozofowie itp. Słowo nauczać ma jednak tę zaletę, że kojarzy się z nauczaniem – rzeczownikiem często odnoszonym do realiów szkolnych. Poza tym sformułowanie, które Pani cytuje, jest efektowne dzięki współrzędnemu zestawieniu podobnych brzmieniowo i referencyjnie czasowników, a niezależnie od walorów estetycznych ma i myślowe: prowokuje do zastanowienia się nad różnicą między wymienionymi słowami. Jeśli nawet ktoś w pierwszej chwili wyczyta z niego podwójny sens: 'przekazywać wiedzę' i 'moralizować, nawracać', to co to szkodzi? Zwłaszcza jako tytuł (np. artykułu, referatu) lub nazwa konferencji zacytowane sformułowanie jest odpowiednie. Dobry tytuł powinien intrygować i dawać do myślenia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski