użalać się – komu czy do kogo?

Szanowni Państwo,
gdy w rozmowie z osobą X użalamy się nad osobą Y, to możemy powiedzieć, że użalamy się nad igrekiem do iksa? Poprawne wydaje się raczej użalanie się iksowi nad igrekiem.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Mnie pierwsza wersja nie razi, mówić też można komuś lub do kogoś. Stwierdziłem jednak, że w NKJP (zrównoważonym) są nieliczne przykłady na konstrukcję z celownikiem, a przykładów na konstrukcję z do kogoś nie ma. Może więc Pana intuicja jest trafna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski