(w) kilka dni później

Czy jest jakaś różnica znaczeniowa między wyrażeniami w kilka dni później i kilka dni później? Które z nich jest starsze?
Między wyrażeniami kilka dni później i w kilka dni później nie ma różnicy znaczeniowej. Trudno wskazać konkretny moment pojawienia się w języku obu tych wyrażeń, wydaje się jednak, że wyrażenie w kilka dni później jest kontaminacją wyrażeń kilka dni później (np. „Przyszedł do niej kilka dni później’’) i w kilka dni, np. „Szybko się z tym uwinął – zrobił to w kilka dni’’.
Monika Kresa, Uniwersytet Warszawski