we Frankfurcie

Można by sądzić, że skoro posługujemy się powszechnie formą we Francji, to przez analogię powinno być też we Frankfurcie. W Internecie (choć nie w NKJP) jest jednak dużo poświadczeń na wyrażenie w Frankfurcie. Z czego to wynika? Czy tę drugą formę można uznać za normatywną?
Internet jest dziwny, tam nawet konstrukcja w Francji ma prawie sto tysięcy wystąpień. Wiele z nich to zapewne powtórzenia, część to wynik automatycznego tłumaczenia nie skorygowanego przez tłumacza. Internet to „ogród nieplewiony”. Jedyne zgodne z normą formy to we Francji i we Frankfurcie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski