wesołego Alleluja

Co oznacza zwrot wesołego Alleluja? Czy ma on sens pod względem językowym?
„Wesołego Alleluja!” znaczy 'Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!'. Forma tych życzeń nie budzi żadnych zastrzeżeń poprawnościowych. A oto uzasadnienie historycznojęzykowe: wyraz Alleluja ma źródło w Biblii i jest znany we wszystkich językach świata judeochrześcijańskiego. W języku hebrajskim Hallelū-Jāh znaczyło 'chwalcie Jahwe'; bardzo często występowało w Psalmach; pełniło tu funkcję aklamacji – zaproszenia, by modlący się oddawali cześć Bogu. Chrześcijanie posługują się tą aklamacją w ciągu całego roku liturgicznego, w momentach szczególne uroczystych, a zwłaszcza w okresie Wielkiej Nocy. Z tego właśnie powodu Alleluja staje się nazwą Świąt Wielkanocnych. Stąd życzenia Wesołego Alleluja!
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski