współrzędne czy

Szanowni Państwo,
Ta książka nazywa się „Nazwa”, czy jakoś tak.
Ten wasz wynalazek? „Czarna mamba”, czy jak wy to nazywacie?

Chciałbym się dowiedzieć o zasadność przecinka w tych zdaniach. Jest potrzebny? konieczny? A jeśli tak, to według jakiej reguły? Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia ze zdaniami współrzędnie złożonymi i przecinka być nie powinno, ale spotkałem się z tego typu przykładami w literaturze (co prawda popularnej, ale mimo wszystko).
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Przed współrzędnym czy (synonimicznym wobec lub) przecinka nie stawiamy. Z wyżej wymienionych zdań usunąłbym go natychmiast.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski