-wstwo, -stwo

Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, która forma jest poprawna i dlaczego: wójtostwo czy wójtowstwo? W nazwach miejscowości i dzielnic zdarzają się obie. Słyszałam o zasadzie, że jeśli w ostatniej sylabie mamy literę w to wyraz kończy się na -wstwo. Jak to z tym jest?
Tylko wójtostwo to forma poprawna. Wybór między -wstwo a -stwo jest pozornie prosty: pierwsze zakończenie mają tylko rzeczowniki pochodne od czasowników lub rzeczowników mających w zakończeniu literę w. W praktyce jednak kryterium to może być kłopotliwe w użyciu dla niespecjalisty, dlatego w Słowniku wyrazów kłopotliwych radziliśmy raczej zapamiętać niedługą listę wyrazów o zakończeniu -wstwo. Można ją znaleźć w SWK (także w późniejszych wydaniach) pod nagłówkiem takim jak w tytule tej porady lub w indeksach a tergo – do Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego lub do Uniwersalnego słownika języka polskiego pod red. S. Dubisza. Słowa, o które Pani pyta, na tej liście nie ma.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski