wybrać i mianować

Szanowni Państwo,
wątpliwości moje budzą wszelkie wybory i ich wyniki. Czy zwycięzca został przez wszystkich wybrany na prezydenta, czy prezydentem? Czy posłowie wybrali Iksa na prezesa NBP, czy prezesem? Moim zdaniem na, ale w mediach nagminnie wręcz używa się formy narzędnika. A jak jest z mianowaniem? Czy Iks został mianowany dyrektorem, czy na dyrektora?
W wypadku czasownika wybrać (tak samo wybierać) składnia narzędnikowa uchodzi za rusycyzm. Słownik poprawnej polszczyzny PWN poucza: „Wybrali go na przewodniczącego (nie: przewodniczącym) związku”.
W wypadku czasownika mianować jest na odwrót: mianować dyrektorem jest zgodne z normą, mianować na dyrektora to błąd, ale można mianować kogoś na stanowisko dyrektora, inaczej: powołać go.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski