z każdym słowem

Nurtuje mnie kwestia, czy połączenia z każdym i za każdym są równorzędne, tzn. czy można ich używać zamiennie. Czy poprawne jest „Za każdym słowem Jacka Ania czuła się coraz gorzej”, „Za każdym ciosem uciekało z niego życie”, „Za każdym pociągnięciem pędzla…” itp.? Wydaje mi się, że powinno być jednak z każdym słowem, z każdym ciosem i z każdym pociągnięciem pędzla, ale nie wiem, jak to uzasadnić. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam,
W.T.
Pana intuicja jest trafna, w wymienionych zdaniach powinien wystąpić przyimek z, a nie za. „Z każdym słowem Jacka Ania czuła się coraz gorzej” jest analogiczne do „Z każdym dniem Ania czuła się coraz gorzej”.
Jeśli pomyślę o zdaniu, które mogłoby się zaczynać od „Za każdym…”, to przychodzi mi do głowy przede wszystkim konstrukcja za każdym razem. Należy ona do dłuższego szeregu zwrotów typu: za pierwszym razem, za drugim razem itd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski