zapis dat

Szanowni Państwo,
czy w starannej polszczyźnie, np. przy redakcji podania, powinniśmy napisać: 06.09.2014 r., czy pominięcie skrótu r. będzie równie dobre? Umieszczenie go przy pełnej dacie wydaje mi się pewną redundancją. Inaczej np. w zdaniu: „Zdarzenie miało miejsce w 2008 r.”. Przy okazji: wiem, że może być zarówno 06.09.2014, jak i 6.09.2014, ale czy w sytuacjach niezwiązanych z wprowadzaniem danych do systemu itp. druga wersja nie jest lepsza?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Pisownia dat nie jest ściśle znormalizowana, a akceptowane społecznie warianty można wykorzystać różnie, stosownie do celu i stylu wypowiedzi. Wiele zależy tu od indywidualnej oceny. Ogólnie biorąc, należy unikać nadmierne skrótowości, która mogłaby utrudniać komunikację lub być odbierana jako przejaw braku szacunku, ale trzeba uważać też, aby nie popaść w niefunkcjonalną rozwlekłość. Jeśli dat w jakimś tekście jest dużo, warto pomyśleć nad ich skróconym zapisem. Niekoniecznie musi to oznaczać zapis cyfrowy: czasem wystarczy pomijanie roku, cyfrowy zapis dni i słowny zapis miesięcy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski