zapomnieć

Jak będzie poprawnie: „Szef zapomniał odwołać z nimi spotkanie” czy „…spotkania”? Dlaczego?
Problem dystansu dopełniaczowego działania przeczenia nie jest do końca rozstrzygnięty. Zapomniał zawiera element negatywny, więc może łączyć się, oprócz biernika, także z dopełniaczem: zapomniał czegoś. Ale odwołać – już nie: odwołał spotkanie. A zapomniał odwołać? „Zapomniał odwołać spotkania” nie razi, podobnie jak np. „Zapomniał przynieść parasola”. Niemniej za poprawne należy uznać „Zapomniał odwołać spotkanie”.
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski