zaproszenia ślubne

Witam,
mam pytanie dotyczące pisania podwójnego nazwiska na zaproszeniach ślubnych. Jak zaprosić osoby o różnym nazwisku na jednym zaproszeniu: Elżbieta Podkówka-Litwińczuk i Dariusz Litwińczuk? Czy można napisać Elżbieta i Dariusz Litwińczuk? Podkówka to nazwisko panieńskie, a Litwińczuk po mężu.
Najlepiej i najwygodniej byłoby zaadresować zaproszenie w taki sposób: Państwo Elżbieta i Dariusz Litwińczukowie. Jeżeli jednak wiemy, że właścicielka podwójnego nazwiska przywiązana jest do obu swoich nazwisk, wówczas radziłabym użyć formy adresu: Państwo Elżbieta Podkówka-Litwińczuk (i) Dariusz Litwińczuk. Spójnik i wystąpić nie musi – imię i nazwisko mężczyzny można na zaproszeniu umieścić poniżej nazwiska kobiety. Obydwa nazwiska kobiety trzeba by zapisać również wtedy, gdy z kobietą tą łączą nas luźne stosunki towarzyskie (bardziej znamy się z jej mężem) i po prostu nie wiemy, jakie ma upodobania. Użycie obu nazwisk jest zawsze bardziej oficjalne w porównaniu z użyciem wspólnego nazwiska.
Bywa i tak, że kobieta ma formalnie dwa nazwiska, ale posługuje się tylko nazwiskiem panieńskim. W takich wypadkach – jeśli o tym wiemy – można zaproszenie zaadresować: Państwo Elżbieta Podkówka (i) Dariusz Litwińczuk.
Należy pamiętać, że nazwiska odmienne, zastosowane do par małżeńskich, powinny przybrać formę liczby mnogiej, a więc na przykład: Zarębowie, Kowalowie, Zimińscy, Podbielscy.
Małgorzata Marcjanik, prof., UW