zastępca

Jak poprawnie powinienem zatytułować służbowe pismo do zastępcy komendanta: „Pan Zastępca Komendanta” czy „Pan Komendant”?
Do wszystkich zastępców (komendantów, dyrektorów itd.), wicedyrektorów, wiceministrów itd., w wojsku podporuczników, podpułkowników zwracamy się zarówno w mowie, jak i w piśmie, tytułując ich „o rangę wyżej”. Podyktowane jest to względami grzecznościowymi.
Tak więc do zastępcy komendanta mówimy panie komendancie, w adresie pisma stosujemy formę Pan Komendant.
Jeżeli zaś w adresie pisma nazywamy adresata imieniem i nazwiskiem, np. Pan Jan Nowak lub Sz. Pan Prof. dr hab. Jan Nowak, wówczas jego funkcję czy stanowisko nazywamy zgodnie ze stanem faktycznym, bez stosowania strategii grzecznościowych (grzecznościowe są już formy Pan i Sz. Pan):
Pan
Jan Nowak
Zastępca Komendanta Śląskiej Chorągwi Harcerskiej
Sz. Pan
Prof. dr hab. Jan Nowak
Wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski