wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • cytat blokowy
  30.09.2014
  Dzień dobry.
  Czy na końcu fragmentu tekstu poprzedzającego cytat blokowy stanowiący kontynuację zdania z tekstu zasadniczego zostawia się przecinki i myślniki? Na przykład:
  Były to liczne pytania[,]
  [?] w których autor zawarł?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • problem trzydziesto- i czterdziestolatków
  30.09.2014
  Szanowni Państwo,
  które z poniższych zdań jest poprawnie zapisane?
  1. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto-czterdziestolatków.
  2. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto-, czterdziestolatków.
  3. Problem dotyczy głównie obecnych trzydziesto- czterdziestolatków.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • kogo i czyje
  30.09.2014
  Witam,
  jako osoba, która do niedawna używała słowa kogo zamiennie z czyje chciałbym dokładniejszego uzasadnienia niepoprawności tego zwrotu. Na pytanie „Czyje to jest?” możemy odpowiedzieć „Czyjeś?”, ale nie „Kogoś?”. Jednak odpowiemy „Kogoś innego” a nie przekażemy tego używając słowa czyjeś, co dla mnie zwrot „Kogo to jest” czyni po prostu naturalnym. Liczę na rozwianie moich wątpliwości, żebym z czystym sumieniem mógł wyeliminować „Kogo to jest?” z mojego słownika.
  Pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • kwestie dwie
  30.09.2014
  1. Czy wyrażenie jak by się mogło wydawać jest zapisane poprawnie? Chodzi oczywiście o dylemat jak by/jakby.
  2. Czy w poniższych zdaniach przecinki są postawione poprawnie?
  a) Z tego, co pamiętam, było to wczoraj.
  b) Z tego, co widzę, ładnie się ubrałaś.
  Wydaje mi się, że tak, ale nie wiem, która reguła interpunkcyjna to określa. Chyba nie mamy tutaj zdań podrzędnych wplecionych w zdania nadrzędne?
  Pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • X to Y – bez przecinka
  30.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy interpunkcja w zdaniu: „Istnienie rozwiązania a znalezienie go, to dwie różne sprawy” powinna wyglądać właśnie tak, czy jakoś inaczej? Chodzi mi o brak przecinka przed a i postawienie przecinka przed to.
  Z wyrazami szacunku
  Gorliwy Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • ślepia ślepego
  30.09.2014
  Dzień dobry,
  interesuje mnie kwestia wzajemnego związku słów ślepy i ślepia. Znaczenia mają poniekąd przeciwne, natomiast wywodzą się (chyba) ze wspólnego źródła. Ciekawiłoby mnie, kiedy i w jaki sposób doszło do takiego rozejścia się znaczeń. Czy byłaby tu jakaś analogia do znaczeń słowa czerstwy w polszczyźnie i czeszczyźnie?
  Pozdrawiam serdecznie
  Pokaż odpowiedź
 • Na razie
  30.09.2014
  Skąd się wzięła potoczna formuła pożegnalna Na razie? Czy jest to skrót od jakiejś dłuższej formy, która była kiedyś w użyciu?
  Pokaż odpowiedź
 • nazwy stacji metra
  29.09.2014
  Szanowni Państwo,
  jak wygląda kwestia wielkiej litery w pisowni nazw stacji: Metro Kabaty i skr. M. Kabaty (metro Kabaty i skr. m. Kabaty)? Szczególnie frapuje mnie przypadek Dworca Gdańskiego, placu Wilsona i Ratusza Arsenału (Ratusza Arsenał?). Czy oprócz wielkiej litery powinniśmy użyć cudzysłowu, a jeśli tak, to w jaki sposób? Wysiądę z pociągu na Metro/metro Wilanowska czy na Metrze/metrze Wilanowska? Czy skr. na Wilanowskiej jest poprawny?
  Z wyrazami szacunku
  Wdzięczny Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • Niby jak?
  29.09.2014
  Piszemy niby z dywizem, kiedy chodzi nam o synonim przysłówka pozornie, rzekomo. Na przykład niby-Polak, niby-egzotyczny. Osobno zaś, kiedy chodzi o funkcję porównawczą, czyli pewnie coś jak niczym. A jednak w Ogólnopolskim Dyktandzie znalazłem wyrażenie niby przypadkiem pisane bez łącznika w zdaniu: „Chrząknął niby przypadkiem tuż-tuż przy mej twarzy”. Czy nie ma tu błędu? Dla mnie owo niby brzmi bardziej jak pozornie/rzekomo niż niczym.
  Pokaż odpowiedź
 • ksiądz dyrektor
  29.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy jeśli w zespole szkół katolickich dyrektorem jest ksiądz, to jest to ksiądz-dyrektor, czy ksiądz dyrektor? Równorzędność funkcji pełnionych przez tę osobę (w odróżnieniu np. od księdza proboszcza) przemawia w myśl odpowiedniej reguły za pierwszą opcją, ale widzę, że praktyka jest inna. A jak będzie z księdzem, który ma stopień doktora?
  Z wyrazami szacunku,
  Czytelnik Poradni
  Pokaż odpowiedź
 • Ile koniugacji w języku polskim?
  29.09.2014
  Dzień dobry!
  Przeglądałam ostatnio podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Zdziwiło mnie to, że podają one cztery tylko koniugacje, podczas gdy w różnych słownikach języka polskiego podaje się jedenaście wzorów koniugacji (a oprócz tego warianty niektórych z nich). Z czego wynika ta różnica i ile w końcu mamy koniugacji w języku polskim?
  Uprzejmie dziękuję za odpowiedź i życzę dobrego dnia!
  Katarzyna
  Pokaż odpowiedź
 • Czytamy liczby ułamkowe
  27.09.2014
  „Średnia wieku pacjentów wynosiła 55,2 lata” czy „... lat”? Jakie zasady obowiązują, bierze się pod uwagę ostatnią czy przedostatnią cyfrę?
  Pokaż odpowiedź
 • Co zrobić z celem?
  27.09.2014
  Czy poprawne jest sformułowanie realizacja celu?
  Pokaż odpowiedź
 • zdjęcie kamienia
  27.09.2014
  Szanowni Państwo,
  ostatnio poprosiłem swojego stomatologa o zdjęcie kamienia. Ku mojemu zaskoczeniu pan doktor wręczył mi fotografię odłamka skalnego, za którą policzył sobie niemałą kwotę 100 zł. Jak mogę w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji?
  Z pozdrowieniami, Jan S.
  Pokaż odpowiedź
 • od najmłodszych lat
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  chciałabym spytać, czy wyrażenia od najmłodszych lat można użyć, gdy osoba, do której się ono odnosi, nie jest podmiotem (także domyślnym) w zdaniu. Logika podpowiada, że zdanie „Od najmłodszych lat ojciec opowiadał Marii historie rodzinne”, jeśli chodzi o najmłodsze lata Marii, jest niepoprawne. Nie wiem jednak, czy uprawnione będzie rozwinięcie tego frazeologizmu (od jej najmłodszych lat?).
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  Pokaż odpowiedź
 • gospodyni jako gospodarz
  26.09.2014
  Witam, czy na spotkaniu firmowym, przedstawiając szefową firmy, bardziej poprawnie będzie powiedzieć: „A teraz przedstawiam gospodynię dzisiejszego spotkania, panią Annę Kowalską”, czy też należy użyć słowa gospodarz?
  Z góry dziękuję za informacje,
  pozdrawiam
  KB
  Pokaż odpowiedź
 • krótko o eseju
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  proszę o dwie informację dotyczące formy eseju literackiego na podstawie lektury (na konkurs czytelniczy).
  1. Czy jeżeli cytuję fragmenty omawianej w eseju lektury lub fragmenty lektury/tekstu innego autora, to mam wstawić przypis na dole strony? Czy wówczas praca nie przestanie być esejem literackim, a stanie się rozprawą naukową?
  2. Jeżeli powołuję się w eseju na innego autora, czy mam go „zaprezentować” za pomocą, np.: „Tą [tę – Red.] kwestię porusza także SŁYNNY NIEMIECKI NOBLISTA XY”.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek w szeregach przymiotników
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad przecinkami w zdaniach, czy są potrzebne:
  wieloletni (,) comiesięczny program
  były (,) długoletni
  coroczny (,) regionalny
  cotygodniowy (,) doskonały
  przy czym w dwóch ostatnich przecinka bym nie wstawiała.
  Pokaż odpowiedź
 • ż i rz w imionach
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  proszę o wyjaśnienie, dlaczego piszę się ż lub rz w imionach: Elżbieta, Katarzyna, Małgorzata.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pokaż odpowiedź
 • Kocham cię czy Cię kocham?
  26.09.2014
  Było już w Poradni o tym, że słowa ciebie czy tobie, które z kurtuazji piszemy od dużej litery w liście, w innej sytuacji, kiedy występują w dialogach powieści – piszemy od małej. A jak potraktować te wyrazy w tekście, np. wiersza czy piosenki, który w całości ma formę wypowiedzi adresowanej do kogoś, ale który najczęściej nie jest rzeczywistym wyznaniem, tylko właśnie takim sobie użytkowym tekstem?
  Pokaż odpowiedź