interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • dwukropek przed adresem WWW
  25.10.2014
  Szanowni Państwo,
  dziękuję za odpowiedź na pytanie o linki i interpunkcję, ale nie chodziło mi o sytuację, w której jakiś wyraz jest jednocześnie linkiem, tylko kiedy po jakimś wyrazie pojawia się adres jako hiperłącze lub zwykły tekst. Chodzi mi o to, czy poprawne jest użycie dwukropka w zdaniu: „Można o tym przeczytać tutaj: www?”. A może lepszy były myślnik albo jeszcze inne rozwiązanie?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • adres WWW na końcu zdania
  22.10.2014
  Szanowni Państwo,
  czy w zdaniu: „Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: www...” warto postawić dwukropek? Zauważyłem, że Państwo w odpowiedziach piszą np.: „(...) znajduje się pod adresem www...”. Ma tu jakieś znaczenie, czy adres jest jednocześnie linkiem, czy zwykłym elementem tekstu? Jeśli zdanie kończy się adresem WWW lub linkiem, to powinniśmy zakończyć je kropką, o ile nie naruszy to funkcjonalności w przypadku linku?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • adresatywny wykrzyknik
  13.10.2014
  Mam wrażenie, że wykrzyknik po zwrocie Szanowny Panie widywało się niegdyś o wiele częściej niż dzisiaj. Chciałbym zapytać, kiedy wspomniany wykrzyknik zaczął ustępować przecinkowi i co było tego przyczyną. Czy nie szkoda, Państwa zdaniem, tego wykrzyknika?
  Pokaż odpowiedź
 • pytania retoryczne ponownie
  12.10.2014
  [Dalsza część wypowiedzi dot. pytań retorycznych – nie przyjęta przez nieugięty system]. Wydaje mi się, że w zdrowym zakresie wszystko jest dla ludzi – nawet emotikony. Czy nie stanowią również pewnej forma komunikacji, dzięki której możemy okazać np. nie wypowiedzianą słowami nutkę sympatii :)
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • pytanie retoryczne a interpunkcja
  11.10.2014
  Szanowni Państwo,
  czy pytania retoryczne można w jakiś sposób wyróżnić za pomocą interpunkcji? Na przykład poprzez użycie wielokropka zamiast pytajnika? Wydaje mi się, że raczej się tego nie praktykuje, ale czy pewne rozróżnienie nie byłoby czytelniejsze?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • o zbiegach raz jeszcze
  6.10.2014
  Szanowny Panie Profesorze,
  być może w pytaniu o zbieg pytajnika/wykrzyknika z wielokropkiem nie wyraziłem się dość jasno. Właśnie na skutek zaobserwowanych w SO PWN przykładów obu konfiguracji zacząłem się zastanawiać, czy można scharakteryzować te przypadki w zależności od intencji piszącego, tak jak to zrobił dr Wolański ze zbiegiem wykrzyknika i pytajnika w poradzie http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Co-pierwsze-wykrzyknik-czy-pytajnik;13870.html
  Z wyrazami szacunku
  Dociekliwy Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • zbieg wielokropka z wykrzyknikiem lub pytajnikiem
  5.10.2014
  Szanowni Państwo,
  w jednej z porad jasno omówili Państwo kwestię kolejności, w jakiej zależnie od przekazu stosuje się pytajnik i wykrzyknik występujące razem. Czy istnieją podobne wytyczne co do par: pytajnik z wielokropkiem i wykrzyknik z wielokropkiem?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • współrzędne czy
  2.10.2014
  Szanowni Państwo,
  Ta książka nazywa się „Nazwa”, czy jakoś tak.
  Ten wasz wynalazek? „Czarna mamba”, czy jak wy to nazywacie?
  Chciałbym się dowiedzieć o zasadność przecinka w tych zdaniach. Jest potrzebny? konieczny? A jeśli tak, to według jakiej reguły? Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia ze zdaniami współrzędnie złożonymi i przecinka być nie powinno, ale spotkałem się z tego typu przykładami w literaturze (co prawda popularnej, ale mimo wszystko).
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • X to Y – bez przecinka
  30.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy interpunkcja w zdaniu: „Istnienie rozwiązania a znalezienie go, to dwie różne sprawy” powinna wyglądać właśnie tak, czy jakoś inaczej? Chodzi mi o brak przecinka przed a i postawienie przecinka przed to.
  Z wyrazami szacunku
  Gorliwy Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek w szeregach przymiotników
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad przecinkami w zdaniach, czy są potrzebne:
  wieloletni (,) comiesięczny program
  były (,) długoletni
  coroczny (,) regionalny
  cotygodniowy (,) doskonały
  przy czym w dwóch ostatnich przecinka bym nie wstawiała.
  Pokaż odpowiedź
 • wszystkie przecinki we właściwych miejscach
  25.09.2014
  W której wersji przecinki są postawione we wszystkich właściwych miejscach?
  To, co mnie dziwi, to fakt.
  To, co mnie dziwi to fakt.
  Pokaż odpowiedź
 • myślnik na początku wiersza
  19.09.2014
  Mam pytanie odnośnie zasadności użycia myślnika na początku zdania w mailu. Dostałam wiadomość od wykładowcy, która wyglądała w ten sposób: Szanowna Pani,
  – treść maila
  Z poważaniem
  Zastanawiam się, czy użycie myślnika w tym przypadku jest błędne.
  Pokaż odpowiedź
 • niemniej jednak
  16.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy po słowie niemniej (albo zwrocie niemniej jednak) użytym na początku zdania stawia się przecinek? Przykładowy fragment: „Polscy siatkarze mają problemy z serwowaniem. Niemniej jednak wierzymy, że mogą wygrać i z Brazylią, i z Rosją”.
  Pozdrawiam serdecznie
  Agnieszka Barańska
  Pokaż odpowiedź
 • Iwo i przecinek
  16.09.2014
  „Echo, odbite od ścian budynków, dobiegło do uszu Iwo”. Czy tutaj dobrze postawiłam przecinki?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a sens zdania
  16.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy w poniższym zdaniu powinien być przecinek, jeśli nie miałoby ono zawierać żadnych dopowiedzeń: „Być może uznają, że książka jest ciekawa(,) i ją kupią”?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam!
  Pokaż odpowiedź
 • rozgorzała dyskusja
  9.09.2014
  W naszej szkole rozgorzała dyskusja na temat poprawności interpunkcji w poniższych zdaniach:
  1. Pojmany w październiku 1982 r., został skazany na śmierć.
  2. Pierwszy, drewniany dom wybudowano w 1500 r. Kolejny, murowany, rozpoczęto budować w 1817 r.
  3. Urodzony w mieście Kraków, w województwie małopolskim dnia 31.09.1987 r.
  4. Po zatrzymaniu w październiku 1982 r. został skazany w grudniu 1982 r. w grupowym procesie konspirujących przeciwko Polsce na karę śmierci, zamienioną na 50 lat pobytu w więzieniu.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a wyrazy wtrącone
  9.09.2014
  Witam,
  czy zastosowanie przecinka w poniższym zdaniu po spójniku oraz jest poprawne? „Termin otrzymania rezultatów niniejszych ustaleń wynika z długiego procesu konsultacji oraz, pośrednio, z powodu kolejnych urlopów osób decyzyjnych ze strony Szpitala”.
  Pokaż odpowiedź
 • tytuł pracy dyplomowej
  10.06.2014
  Pokaż odpowiedź
 • nazwa a pojęcie
  6.06.2014
  Czy zdanie „Pojecie «gry językowej» u Wittgensteina...” jest poprawne? Czy wyrażenie gra językowa trzeba umieszczać w cudzysłowie?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a dopowiedzenie
  4.06.2014
  Wśród moich znajomych trwa dyskusja nt. przecinka w zdaniu „Odpoczywam dziś, na łonie natury”. Część osób uważa, że przecinek w tym zdaniu jest dopuszczalny (ja należę do tej grupy), jeśli mamy do czynienia z dopowiedzeniem (zdanie pojawiło się w formie pisemnej, bez kontekstu, więc nie możemy się powołać na różnicę w intonacji w wersji z przecinkiem i bez), natomiast nasi przeciwnicy twierdzą, że przecinek w tym zdaniu jest niedopuszczalny, bez względu na kontekst. Czy mogę prosić o komentarz?
  Pokaż odpowiedź