interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • myślnik na początku wiersza
  19.09.2014
  Mam pytanie odnośnie zasadności użycia myślnika na początku zdania w mailu. Dostałam wiadomość od wykładowcy, która wyglądała w ten sposób: Szanowna Pani,
  – treść maila
  Z poważaniem
  Zastanawiam się, czy użycie myślnika w tym przypadku jest błędne.
  Pokaż odpowiedź
 • niemniej jednak
  16.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy po słowie niemniej (albo zwrocie niemniej jednak) użytym na początku zdania stawia się przecinek? Przykładowy fragment: „Polscy siatkarze mają problemy z serwowaniem. Niemniej jednak wierzymy, że mogą wygrać i z Brazylią, i z Rosją”.
  Pozdrawiam serdecznie
  Agnieszka Barańska
  Pokaż odpowiedź
 • Iwo i przecinek
  16.09.2014
  „Echo, odbite od ścian budynków, dobiegło do uszu Iwo”. Czy tutaj dobrze postawiłam przecinki?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a sens zdania
  16.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy w poniższym zdaniu powinien być przecinek, jeśli nie miałoby ono zawierać żadnych dopowiedzeń: „Być może uznają, że książka jest ciekawa(,) i ją kupią”?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam!
  Pokaż odpowiedź
 • rozgorzała dyskusja
  9.09.2014
  W naszej szkole rozgorzała dyskusja na temat poprawności interpunkcji w poniższych zdaniach:
  1. Pojmany w październiku 1982 r., został skazany na śmierć.
  2. Pierwszy, drewniany dom wybudowano w 1500 r. Kolejny, murowany, rozpoczęto budować w 1817 r.
  3. Urodzony w mieście Kraków, w województwie małopolskim dnia 31.09.1987 r.
  4. Po zatrzymaniu w październiku 1982 r. został skazany w grudniu 1982 r. w grupowym procesie konspirujących przeciwko Polsce na karę śmierci, zamienioną na 50 lat pobytu w więzieniu.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a wyrazy wtrącone
  9.09.2014
  Witam,
  czy zastosowanie przecinka w poniższym zdaniu po spójniku oraz jest poprawne? „Termin otrzymania rezultatów niniejszych ustaleń wynika z długiego procesu konsultacji oraz, pośrednio, z powodu kolejnych urlopów osób decyzyjnych ze strony Szpitala”.
  Pokaż odpowiedź
 • tytuł pracy dyplomowej
  10.06.2014
  Pokaż odpowiedź
 • nazwa a pojęcie
  6.06.2014
  Czy zdanie „Pojecie «gry językowej» u Wittgensteina...” jest poprawne? Czy wyrażenie gra językowa trzeba umieszczać w cudzysłowie?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a dopowiedzenie
  4.06.2014
  Wśród moich znajomych trwa dyskusja nt. przecinka w zdaniu „Odpoczywam dziś, na łonie natury”. Część osób uważa, że przecinek w tym zdaniu jest dopuszczalny (ja należę do tej grupy), jeśli mamy do czynienia z dopowiedzeniem (zdanie pojawiło się w formie pisemnej, bez kontekstu, więc nie możemy się powołać na różnicę w intonacji w wersji z przecinkiem i bez), natomiast nasi przeciwnicy twierdzą, że przecinek w tym zdaniu jest niedopuszczalny, bez względu na kontekst. Czy mogę prosić o komentarz?
  Pokaż odpowiedź
 • wołacz i przecinek
  29.04.2014
  Szanowny Panie Profesorze!
  Interesuje mnie poprawny zapis wyrażenia „Jezu, ufam Tobie”, a konkretniej – jego interpunkcja. Czy po Jezu powinien być przecinek? Napis ten jest często umieszczany na nagrobkach, ale nie znalazłem jeszcze żadnego z przecinkiem.
  Z wyrazami szacunku
  Karol Kacprzak
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek a imiesłowowy równoważnik zdania
  27.04.2014
  Czy w następującej konstrukcji przecinek przed myjąc jest zasadny: „Sądząc po tym, że dziś 1,5 godziny spędziłam, myjąc okna, pisanie doktoratu weszło w fazę krytyczną”. Wydaje mi się, że nie, ponieważ spędzanie 1,5 godziny oraz mycie okien nie są dwiema odrębnymi czynnościami, które trwają równolegle. Spędzanie czasu polegało bowiem na myciu okna, nie jest zatem czynnością niezależną.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek w wyrażeniach porównawczych
  16.04.2014
  Czy w tytule płyty Budki Suflera Nic nie boli, tak jak życie przecinek jest prawidłowo postawiony? Wydaje mi się, że powinien stać po tak.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinki wuja Jana
  25.03.2014
  Czy zdanie: „Mój stryj Jan uznał, że...” oznacza, że mam co najmniej dwóch stryjów, a zdanie: „Mój stryj, Jan, uznał, że...” oznacza, że mam tylko jednego stryja i nosi on imię Jan? Chodzi oczywiście o zastosowanie przecinków.
  Pokaż odpowiedź
 • zawór typu kaczy dziób
  23.03.2014
  Szanowna Poradnio,
  jak należy napisać: zawór typu kaczy dziób czy zawór typu „kaczy dziób”? Czy jest konieczny tutaj cudzysłów?
  Pozdrawiam serdecznie
  Pokaż odpowiedź
 • Wcale że nie
  17.03.2014
  Czy w zdaniu „Wcale że nie” powinno się umieścić przecinek przed że?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek po wyliczeniu
  10.03.2014
  Czy w tego typu zdaniach potrzebny jest przecinek po wyliczeniu? Na przykład: „Następujące kraje: Litwa, Łotwa, Estonia(,) przystąpiły do sojuszu z opóźnieniem”, „Skąd mam wiedzieć, czy nasi partnerzy: Szczepanik, Kawecki, Jodłowski(,) przyjdą na spotkanie?”.
  Pokaż odpowiedź
 • że mówiąc o nim...
  9.03.2014
  Czy w zdaniu: „Okazuje się, że, mówiąc np. o nim, mamy na myśli kogoś innego” przecinki są postawione poprawnie?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek w konstrukcjach apozycyjnych
  3.03.2014
  Czy we frazach rzeczownikowych tego typu potrzebne są przecinki: „Prezydent USA Barack Obama powiedział, że...” czy „Prezydent USA, Barack Obama, powiedział, że...”; „Szef Wydziału Specjalnego kpt. A. Malina wydał rozkaz...” czy „Szef Wydziału Specjalnego, kpt. A. Malina, wydał rozkaz...”; „Mój brat Andrzej zmarł w...” czy „Mój brat, Andrzej, zmarł w...”?
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek i ale
  2.03.2014
  Szanowna Redakcjo,
  czy w zdaniu: „W tym wypadku to nie fabuła, ale przede wszystkim forma filmu zwraca naszą uwagę” powinniśmy stawiać przecinek po słowie filmu?
  Łączę wyrazy szacunku
  Pokaż odpowiedź
 • Nie wiadomo dlaczego
  22.02.2014
  Czy w zdaniu: „Ponieważ tak się nie dzieje, warto się zastanowić, dlaczego” przed dlaczego powinien być umieszczony przecinek?
  Pokaż odpowiedź