słowotwórstwo

Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.

  • parkometr czy parkomat?
    3.03.2022
    28.01.2008
    Który z wariantów: parkomat czy parkometr Szanowna Poradnia uznałaby za lepszy? Obydwa słowa są w użyciu, a żadne z nich nie ma jakiejś wyraźnej przewagi.
  • Błękitnokrwisty

    28.02.2022

    Czy słowo błękitnokrwisty może zostać użyte podczas rozmowy w kantynie, pomiędzy pułkownikiem i arystokratycznym chirurgiem?

  • Pracowniczka

    27.02.2022

    Dzień dobry,

    chciałam zapytać o bardzo rozpowszechnioną dziś formę pracowniczka. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego stała się ona popularna, skoro mamy, funkcjonujący od dawna i chyba ładniej brzmiący, wyraz pracownica. Rozumiem, że pod względem słowotwórczym pracowniczka została utworzona poprawnie, ale czy zyskała aprobatę językoznawców?

    Czytelniczka z Wrocławia

  • Przymiotniki od nazw regionów ze świata Pokémonów

    25.02.2022

    W grach i serialu Pokémon występują regiony, które wymieniłem poniżej. Jak poprawnie utworzyć od nich przymiotniki (przydają się, gdy mowa o regionalnych formach pokemonów)? Czy dodawanie końcówki "-(i)ański" to zbytnie uproszczenie (kalka z angielskiego)? Czy najprościej dodać po prostu końcówkę "-(ń)ski"? Kanto, Johto [dżoto], Hoenn [hoen], Sinnoh [sino], Unova, Kalos, Alola, Galar, Hisui (nie wiem czy w polskiej wersji będzie czytane jak nazwa [hisuj], czy [hisłej]).

  • Rekompletacja, rekompletowanie

    21.02.2022

    Czy w języku polskim występuje słowo rekompletacja lub inne słowo, które oddawałoby to samo znaczenie, tzn. 'ponowna kompletacja czegoś, co zostało wcześniej zdekompletowane'?

  • Milenialska

    7.02.2022

    Szanowna Poradnio!

    Jak brzmi rodzaj żeński od słowa milenials?


    Serdecznie pozdrawiam w Nowym Roku!

    Mira

  • Zdrobnienie a spieszczenie

    5.02.2022

    Dzień dobry,

    jak odróżnić zdrobnienie od spieszczenia?

    Czy zdrobnieniem jest domek, a spieszczeniem domeczek? Czy gdy zwracamy się do ukochanej osoby  skarbeczku, to zdrabniamy czy spieszczamy?

    Dziękuję

  • Kosobówka

    2.02.2022

    Szanowni Państwo,


    chciałabym zapytać, jak brzmi poprawny przymiotnik od nazwy wsi Kosobówka.


    Łączę ukłony i pozdrowienia

    Dorota Ucherek

  • Palindromowy czy palindromiczny?

    10.01.2022

    Szanowni Państwo,


    chciałbym zapytać, jak brzmi poprawnie utworzony przymiotnik od rzeczownika „palindrom”. „Palindromowy” czy „palindromiczny”? Spotkałem się bowiem z co najmniej dwoma terminami, które używają obu tych form. Np. w genetyce: „sekwencja palindromowa” oraz w matematyce: „liczby palindromiczne”. Czy w związku z powyższym powinienem przyjąć, że obie te formy są poprawne i równoważne?


    Pozdrawiam

    Karol Szewczyk

  • Piszczyk

    6.01.2022

    Dzień dobry!


    Mam pytanie odnośnie wyrazu piszczyk. W mojej rodzinie w ten sposób mówi się na pisklę gołębia. Jednakże nigdy nie spotkałem się, aby ktokolwiek spoza mojej rodziny używał tego słowa, a internet zdaje się go zupełnie nie znać. Chciałbym się spytać, czy taki wyraz w ogóle funkcjonuje gdziekolwiek w Polsce, czy jest wynalazkiem tylko mojej rodziny? A także: czy jest jakoś spokrewniony z popularnym nazwiskiem Piszczek? Dodam, że jestem z Mazowsza.


    Pozdrawiam

  • Starościni i starościna

    2.01.2022

    Szanowni Państwo,


    czy poprawna jest forma starościni jako żeńska forma starosta? Zauważyłam, że starościni zaczyna panoszyć się na uczelniach i w powiatach, czy słusznie? Czy nie wystarczyłaby starościna?


    Pozdrawiam

    Czytelniczka

  • Przymiotnik od nazwy Wisznia

    30.12.2021

    Szanowna Państwo!


    Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie prawidłowego zapisu odwołującego się do nazwy miasta Sądowa Wisznia (obecnie Ukraina). Odbywały się tam zjazdy szlachty województwa ruskiego zbierającej się na sejmiki partykularne, czy zatem formą poprawną jest, np. na sejmiku wiszeńskim czy wisznieńskim (drugi człon uważam za właściwszy)?

  • Pochodzenie nazwy guziec

    28.12.2021

    Czy istnieją jakiekolwiek przesłanki mogące rzucić światło na etymologię polskiego słowa „guziec”? Skąd w naszym języku taka nazwa tego afrykańskiego zwierza? Pozdrawiam ze Śląska.

  • Łomianecki czy łomiankowski?

    24.12.2021
    24.12.2021

    Szanowni Językoznawcy!

    Uprzejmie proszę o podanie przymiotnika od nazwy miasta Łomianki. W uzusie przymiotnik ten brzmi „łomiankowski” (nie spotkałem się nigdy z inną formą, taką też podaje WSO), natomiast forma podawana w Wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części, wydawanym przez MSWiA, to „łomianecki”. Z tego, co kiedyś czytałem, w pracach nad ww. wykazem pracują m.in. onomaści, geografowie i historycy, więc jakaś racja powinna stać i za tą 2. opcją.

    Ze szczerym poważaniem

    J.J.

  • Zabłocie  zabłocianin

    4.11.2021
    4.11.2021

    Dzień dobry. Proszę uprzejmie o pomoc. Mam problem z nazewnictwem mieszkańców Zabłocia na Śląsku Cieszyńskim. Mieszkańcy wioski to zabłocianie czy zabłocanie?

  • \N
    1.11.2021
    1.11.2021

    Witam, to pytanie nurtuje mnie od jakiegoś czasu, jak nazwać np. pięciokrotność danej rzeczy. Jeżeli mamy zrobić powiedzmy dwa razy więcej zupy powiemy:

    - Musze zrobić podwójną porcję zupy.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Z poważaniem, Julia Pluwak

  • Wrzodzieć, ale wrzodzenie 

    15.10.2021
    15.10.2021

    Dzień dobry,

    jaka jest poprawna forma słowa wrzodzieć w sformułowaniu: tendencja do wrzodzienia czy wrzodzenia?

    Dziękuję, EK

  • Mała kawia

    11.10.2021
    11.10.2021

    Dzień dobry! Jak brzmi zdrobnienie od kawia domowa/ kawia?

  • Budowa słowa słowotwórstwo

    1.10.2021
    1.10.2021

    Szanowni Państwo,

    mam pytanie z zakresu słowotwórstwa :) Czy wyraz słowotwórstwo jest zrostem czy złożeniem? Jak to ocenić, gdy końcówka fleksyjna wyrazu podstawowego jest taka sama jak międzyrostek?

  • Przymiotnik od wyrazu era

    1.10.2021
    1.10.2021

    Witam bardzo serdecznie,

    czy przymiotnik od słowa era to erowy (słowo to wydaje się nie występować w j. polskim)? Jeśli nie, to jak takowy utworzyć?

    Pozdrawiam.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego