wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Ile koniugacji w języku polskim?
  29.09.2014
  Dzień dobry!
  Przeglądałam ostatnio podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Zdziwiło mnie to, że podają one cztery tylko koniugacje, podczas gdy w różnych słownikach języka polskiego podaje się jedenaście wzorów koniugacji (a oprócz tego warianty niektórych z nich). Z czego wynika ta różnica i ile w końcu mamy koniugacji w języku polskim?
  Uprzejmie dziękuję za odpowiedź i życzę dobrego dnia!
  Katarzyna
  Pokaż odpowiedź
 • Czytamy liczby ułamkowe
  27.09.2014
  „Średnia wieku pacjentów wynosiła 55,2 lata” czy „... lat”? Jakie zasady obowiązują, bierze się pod uwagę ostatnią czy przedostatnią cyfrę?
  Pokaż odpowiedź
 • Co zrobić z celem?
  27.09.2014
  Czy poprawne jest sformułowanie realizacja celu?
  Pokaż odpowiedź
 • zdjęcie kamienia
  27.09.2014
  Szanowni Państwo,
  ostatnio poprosiłem swojego stomatologa o zdjęcie kamienia. Ku mojemu zaskoczeniu pan doktor wręczył mi fotografię odłamka skalnego, za którą policzył sobie niemałą kwotę 100 zł. Jak mogę w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji?
  Z pozdrowieniami, Jan S.
  Pokaż odpowiedź
 • od najmłodszych lat
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  chciałabym spytać, czy wyrażenia od najmłodszych lat można użyć, gdy osoba, do której się ono odnosi, nie jest podmiotem (także domyślnym) w zdaniu. Logika podpowiada, że zdanie „Od najmłodszych lat ojciec opowiadał Marii historie rodzinne”, jeśli chodzi o najmłodsze lata Marii, jest niepoprawne. Nie wiem jednak, czy uprawnione będzie rozwinięcie tego frazeologizmu (od jej najmłodszych lat?).
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  Pokaż odpowiedź
 • gospodyni jako gospodarz
  26.09.2014
  Witam, czy na spotkaniu firmowym, przedstawiając szefową firmy, bardziej poprawnie będzie powiedzieć: „A teraz przedstawiam gospodynię dzisiejszego spotkania, panią Annę Kowalską”, czy też należy użyć słowa gospodarz?
  Z góry dziękuję za informacje,
  pozdrawiam
  KB
  Pokaż odpowiedź
 • krótko o eseju
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  proszę o dwie informację dotyczące formy eseju literackiego na podstawie lektury (na konkurs czytelniczy).
  1. Czy jeżeli cytuję fragmenty omawianej w eseju lektury lub fragmenty lektury/tekstu innego autora, to mam wstawić przypis na dole strony? Czy wówczas praca nie przestanie być esejem literackim, a stanie się rozprawą naukową?
  2. Jeżeli powołuję się w eseju na innego autora, czy mam go „zaprezentować” za pomocą, np.: „Tą [tę – Red.] kwestię porusza także SŁYNNY NIEMIECKI NOBLISTA XY”.
  Pokaż odpowiedź
 • przecinek w szeregach przymiotników
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad przecinkami w zdaniach, czy są potrzebne:
  wieloletni (,) comiesięczny program
  były (,) długoletni
  coroczny (,) regionalny
  cotygodniowy (,) doskonały
  przy czym w dwóch ostatnich przecinka bym nie wstawiała.
  Pokaż odpowiedź
 • ż i rz w imionach
  26.09.2014
  Szanowni Państwo,
  proszę o wyjaśnienie, dlaczego piszę się ż lub rz w imionach: Elżbieta, Katarzyna, Małgorzata.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pokaż odpowiedź
 • Kocham cię czy Cię kocham?
  26.09.2014
  Było już w Poradni o tym, że słowa ciebie czy tobie, które z kurtuazji piszemy od dużej litery w liście, w innej sytuacji, kiedy występują w dialogach powieści – piszemy od małej. A jak potraktować te wyrazy w tekście, np. wiersza czy piosenki, który w całości ma formę wypowiedzi adresowanej do kogoś, ale który najczęściej nie jest rzeczywistym wyznaniem, tylko właśnie takim sobie użytkowym tekstem?
  Pokaż odpowiedź
 • siatkarze i piłkarze
  26.09.2014
  Chciałabym zapytać, czy siatkarzy możemy nazywać także piłkarzami, jak to uczynił w jednym z wywiadów prezydent Polski?
  Pokaż odpowiedź
 • ci grzeczni łobuzi
  25.09.2014
  Podobno w słowniku ortograficznym Karpowicza są formy liczby mnogiej ci łobuzi i ci narcyzi, nie odnotowane w PWN-owskim WSO. Nie mogę też nigdzie potwierdzić formy ci łachmyci. W drugą stronę, tzn. żeby z -ci zrobić -ty, zawsze można się powołać na zastosowanie formy deprecjatywnej. A ci łobuzi, narcyzi, łachmyci – można tych form bezpiecznie (tj. bez ryzyka posądzenia o nieznajomość polszczyzny) używać?
  Pokaż odpowiedź
 • Rolnik szuka żony
  25.09.2014
  Dzień dobry.
  Nurtuje mnie pytanie co do poprawności tytułu jednego z programów tv: „Rolnik szuka żony”. Dokładnie chodzi mi o użyty przypadek żony – tutaj użyto dopełniacza. Czasownik szukać łączy się z biernikiem, czyli tutaj żonę. „Szukam żonę”, „Rolnik szuka żonę”. Ale drugie pytanie: czy szukać żony w sensie kobietę, która zgodzi się pójść ze mną do przysłowiowego ołtarza, to nie jest związek frazeologiczny, który podlega wyjątkowi? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, Bernard
  Pokaż odpowiedź
 • chyba żeby
  25.09.2014
  Na łamach Poradni p. Mirosław Bańko zaopiniował, iż należy pisać żeby łącznie, kiedy chodzi o synonim aby. W innych zaś znaczeniach – oddzielnie. Jednak w Wielkim słowniku ortograficznym znajduje się następujące zdanie, będące przykładem do reguły [364]: „Napiszę na pewno, chyba żebym zapomniał”. Tutaj ewidentnie nie chodzi o synonim aby, a mamy pisownię łączną. Czy w słowniku jest błąd?
  Pokaż odpowiedź
 • Jeżeli... (to)...
  25.09.2014
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie dotyczące konstrukcji zdań warunkowych postaci "„Jeżeli..., to...”. Czy lepiej stosować w zdaniu pełną konstrukcję, np. „Jeżeli dyrektor zaakceptuje wniosek pracownika o urlop, to postępujemy zgodnie z procedurą X”, czy można opuścić wyraz to, np. „Jeżeli dyrektor zaakceptuje wniosek pracownika o urlop, postępujemy zgodnie z procedurą X”?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Magda J.
  Pokaż odpowiedź
 • Co robi ustawa?
  25.09.2014
  Szanowny Panie Profesorze, pośród wielu użytecznych i ciekawych odpowiedzi/porad znalazłem jedna z mojej dziedziny, z która trudno mi się zgodzić. Dotyczy ona sformułowania ustawa mówi. Według mnie powinno ono brzmieć: ustawa stanowi.
  Z poważaniem Paweł Waszkiewicz
  Pokaż odpowiedź
 • wszystkie przecinki we właściwych miejscach
  25.09.2014
  W której wersji przecinki są postawione we wszystkich właściwych miejscach?
  To, co mnie dziwi, to fakt.
  To, co mnie dziwi to fakt.
  Pokaż odpowiedź