składnia

 
Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.
 • Daty
  23.04.2018
  Czy w ogłoszeniu poprawny jest zwrot np. dnia 25 kwietnia...., czy raczej: w dniu 25 kwietnia?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
 • Negacja po dopełniaczu
  18.04.2018
  Szanowni Państwo!
  Od dłuższego czasu frapuje mnie takie pytanie: dlaczego w języku polskim negacja zmienia rekcję czasowników na dopełniaczową? W jęz. czeskim mamy: viděl jsem oknoneviděl jsem okno; w rosyjskim: я видел окно, я не видел окно (co prawda, możemy powiedzieć też окна – również nie wiem, dlaczego), ale w polskim już tylko nie widziałem okna.
  Dziękuję.

  Załączam wyrazy szacunku

  Paweł Szutow
 • Kanapka z mięsem kolegi
  18.04.2018
  Czy zdania w rodzaju to kanapka z mięsem kolegi są tylko niezręczne, czy również błędne? Teoretycznie można je różnie interpretować, ale właściwy sens przeważnie nasuwa się od razu.

  Pozdrawiam
 • Istria
  12.04.2018
  Szanowni Państwo,
  czy powinno się mówić na Istrii czy w Istrii? Jest to półwysep, więc bardziej pasuje mi na, jednak np. w Encyklopedii PWN pod hasłem „Słowenia. Historia” czy „Morosini” występuje wersja w Istrii.

  Dziękuję za pomoc,
  pozdrawiam
 • W dniu siódmym kwietnia
  11.04.2018
  Szanowna Poradnio,
  jak poprawnie odmienić liczebniki w podanym zdaniu: W dniach 7 i 8 kwietnia przy zakupie okularów można skorzystać z darmowej porady lekarza? W dniach siódmym i ósmym kwietnia czy w dniach siódmego i ósmego kwietnia?
 • Konsekrujący jako podmiot
  6.04.2018
  Witam serdecznie,
  chciałabym prosić o odpowiedź na pytanie, czy imiesłów przymiotnikowy czynny może występować w funkcji podmiotu. Mówię tutaj o sytuacji, gdy we wcześniejszej części wypowiedzi podmiot był wyrażony, przez co w zdaniu z imiesłowem, ten ostatni jasno można wiązać z podmiotem z wcześniejszych zdań. Na przykład cała wypowiedź dotyczy kapłana. W zdaniu o posłudze sakramentalnej użyłam słowa konsekrujący (w domyśle: kapłan). Czy taka konstrukcja jest poprawna?
 • Składnia zgody przy przydawce przymiotnej
  23.03.2018
  Jak poprawnie łączyć przymiotniki z nazwami różniącymi się rodzajem i liczbą? Czy powiemy mieszkańcy dalekiej Korei i Wietnamu, (...) dalekiego Wietnamu i Korei, czy też (...) dalekich Wietnamu i Korei? Mieszkańcy dalekiej Japonii i Chin czy dalekich Japonii i Chin? (w wyrażeniu dalekich Chin i Japonii problemu jakoś nie widać)? Dotyczy to też nazw krain historycznych i fantastycznych (mieszkańcy dalekiego Kitaju i Nibylandii czy mieszkańcy dalekich Kitaju i Nibylandii?).
 • Zaprosić do
  22.03.2018
  Czy poprawne jest zadnie: Chcielibyśmy zaprosić Państwa do zwiedzenia targów?

  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • Marysin Wawerski
  21.03.2018
  Czy powiedzenie na Marysinie Wawerskim jest poprawne?

  Joanna Jasiewicz
 • Starsi państwo, moi wujostwo
  21.03.2018
  Droga Poradnio,
  która forma jest poprawna?

  Policjanci udzielili pomocy starszemu państwu / starszym państwu.
  Policjanci udzielili pomocy mojemu wujostwu / moim wujostwu.

  Z góry dziękuję za odpowiedź!
 • W obrębie ewidencyjnym
  20.03.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie z zakresu odmiany nazw obrębów ewidencyjnych. Czy należy pisać np. Teren inwestycji obejmuje działkę o nr ewid. X położoną w obrębie ewidencyjnym Uzarzewa (lub Żółkowa), gm. Swarzędz, czy należy pisać Teren inwestycji obejmuje działkę o nr ewid. X położoną w obrębie ewidencyjnym Uzarzewo (lub Żółków), gm. Swarzędz?
 • W oparciu o
  16.03.2018
  Co Państwo sądzą o używaniu zwrotu w oparciu o w tekstach naukowych? Czy należy zastępować je wyrażeniami opierając się na albo na podstawie?
 • Czasownik z dwoma określeniami
  16.03.2018
  Czy jeżeli czasownik „otwiera” miejsce dla dwóch rzeczowników w różnych przypadkach, to z jednego można zrezygnować. Chodzi mi o czasowniki typu skierować coś do kogoś albo zapewnić kogoś o czymś . Czy poprawna jest na przykład fraza pismo skierowane przez przewodniczącą w dniu 3 maja albo zapewnić o swoich dobrych zamiarach?
 • Nie sposób to zrobić czy nie sposób tego zrobić?
  15.03.2018
  Dzień dobry! Moje pytanie brzmi: Nie sposób wyrazić niebiański spokój czy może nie sposób wyrazić niebiańskiego spokoju? Bardzo proszę o rozwikłanie zagadki.
  Dziękuję za odpowiedź. 
  Monika
 • Odniesienie zaimka który
  15.03.2018
  Przykładowy jest zapis pewnego przepisu prawa:

  Pozwolenia nie wymaga poruszanie się ruchem skośnym przyporządkowanym do:
  1) toru jazdy, o której mowa w ust. 1, albo toru głównego, w którym ruch wahadłowy jest jednostajny prostoliniowy;

  Czy w pkt. 1 tego zapisu, część zdania: .. w którym ruch wahadłowy jest jednostajny prostoliniowy ma zastosowanie tylko do fragmentu zapisu po spójniku albo, czy odnosi się również do zapisu przed tym spójnikiem?
 • Na poczcie, w szkole
  13.03.2018
  Pytanie nie nowe, ale jak do tej pory nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej na i w, o ile rozumiem kiedy na dyskotece, a kiedy w dyskotece, to nie rozumiem dlaczego w szkole ale na poczcie.
 • Znów o nowych dzielnicach
  6.03.2018
  Szanowni Państwo,
  redaguję tekst do książki o dzielnicy Poznania, która w granice miasta została włączona w 1900 r., a wcześniej była samodzielną wsią. Czy pisząc o dziejach takiej wsi sprzed inkorporacji, nie powinno się stosować przyimków: do (Jeżyc, Wildy, Górczyna) i w (Jeżycach...), a przy podawaniu faktów z XX w. traktować je „normalnie”, stosując przyimek dzielnicowy: na (Jeżyce, Jeżycach, Wildę, Wildzie...)? Tak właśnie tekst poprawiam, ale czy to nie nadgorliwe?

  Ukłony, Anna O.P.
 • Tworzenie stron i opieka nad nimi
  5.03.2018
  Mam pytanie dotyczące odmiany rzeczownika. Czy poprawne jest zdanie: Zajmujemy się tworzeniem i opieką nad stronami..., czy forma rzeczownika powinna być dostosowana do czasownika wyjściowego, a zdanie to powinno brzmieć tak: Zajmujemy się tworzeniem i opieką stron...?
  Czy jest jakaś zasada jasno rozstrzygająca taki problem?
 • Prowadzący program
  5.03.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałam się dowiedzieć, czy obie wersje są dopuszczalne: prowadzący programy oraz prowadzący programów (w kontekście gospodarz programów telewizyjnych), a jeśli nie – dlaczego?

  Dziękuję za odpowiedź,
  Ewelina Lipińska
 • Nazwa miesiąca
  2.03.2018
  Szanowni Państwo,
  proszę o wyjaśnienie zasady zapisu dat. Do tej pory daty w rożnego rodzaju ogłoszeniach zapisywałam w następujący sposób: Wydarzenie odbędzie się 25 lutego 2018 lub Termin wydarzenia: 25 lutego 2018. Spotkałam się z opinią, że drugi zapis jest niepoprawny, bo po dwukropku lub w nagłówku nazwę miesiąca powinnam zapisać w mianowniku. Nigdy wcześniej nie natrafiłam na taką zasadę. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

  Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie
  Kamila K.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego