składnia

 
Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.
 • trzech i troje
  19.10.2014
  Witam,
  czy mógłbym prosić o wytłumaczenie różnicy między: dwóchdwoje, trzechtroje etc.
  Pokaż odpowiedź
 • trzy zdania o szkolnej wycieczce
  18.10.2014
  Szanowni Państwo,
  czy te trzy zdania są poprawne: „Grupa młodzieży i jej wychowawczyni pojechały na wycieczkę”, „Młodzież i jej wychowawca pojechali na wycieczkę”, „Grupa młodzieży wraz ze swym wychowawcą pojechała na wycieczkę”.
  Z poważaniem
  R. Gorońska
  Pokaż odpowiedź
 • Rzeczpospolita w kontekście
  17.10.2014
  Czy pisze się: „otrzymał decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polski” czy „...Polskiej”?
  Pokaż odpowiedź
 • dziesięć sław
  14.10.2014
  Szanowni Państwo,
  niedawno spotkałam się z zapisem dziesięcioro sław. Autor miał na myśli dziesięcioro sławnych ludzi (kobiet i mężczyzn). Czy połączenie liczebnika zbiorowego z rzeczownikiem, który w liczbie pojedynczej ma rodzaj żeński, np. sława, gwiazda, jest błędem?
  Z wyrazami szacunku
  Pokaż odpowiedź
 • prosić się czegoś?
  10.10.2014
  Czy prawidłowe jest połączenie czasownika prosić się z dopełniaczem (nie prosić się o coś, lecz prosić się czegoś)?
  Pokaż odpowiedź
 • Zaloguj się przez swoje konto
  10.10.2014
  Szanowna Poradnio,
  mówiąc użytkownikowi, aby zalogował się do serwisu internetowego, powinnam użyć wyrażenia „Zaloguj się swoim kontem Facebook” czy też „Zaloguj się przez swoje konto Facebook”? Wiele serwisów umożliwia, zamiast zakładania osobnego konta, użycie danych konta facebookowego do logowania. Pierwsze jest wielokrotnie częstsze, czy jest też wyrażeniem poprawniejszym bądź jedynym poprawnym?
  Z wyrazami szacunku
  Fanka Poradni
  Pokaż odpowiedź
 • zamęt, ale gdzie?
  8.10.2014
  Szanowni Państwo, czy coś może wywołać zamęt u kogoś, czy w kimś? Chodzi mi o zamęt w czyjejś głowie, tj. w jego myślach. W tej sytuacji bardziej trafne wydaje się drugie określenie. Pierwsze pasuje mi do zewnętrznych obiektów zamącenia, jak dom, życie, rodzina itp. Czy moja interpretacja jest właściwa?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • fangage – żywotny i nieżywotny
  6.10.2014
  Szanowni Państwo,
  powiemy: czyjegoś fanpage'a czy fanpage'u? Mnie fanpage wydaje się raczej nieżywotny niż męskozwierzęcy, ale kto go tam wie?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • kogo i czyje
  30.09.2014
  Witam,
  jako osoba, która do niedawna używała słowa kogo zamiennie z czyje chciałbym dokładniejszego uzasadnienia niepoprawności tego zwrotu. Na pytanie „Czyje to jest?” możemy odpowiedzieć „Czyjeś?”, ale nie „Kogoś?”. Jednak odpowiemy „Kogoś innego” a nie przekażemy tego używając słowa czyjeś, co dla mnie zwrot „Kogo to jest” czyni po prostu naturalnym. Liczę na rozwianie moich wątpliwości, żebym z czystym sumieniem mógł wyeliminować „Kogo to jest?” z mojego słownika.
  Pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • Czytamy liczby ułamkowe
  27.09.2014
  „Średnia wieku pacjentów wynosiła 55,2 lata” czy „... lat”? Jakie zasady obowiązują, bierze się pod uwagę ostatnią czy przedostatnią cyfrę?
  Pokaż odpowiedź
 • Rolnik szuka żony
  25.09.2014
  Dzień dobry.
  Nurtuje mnie pytanie co do poprawności tytułu jednego z programów tv: „Rolnik szuka żony”. Dokładnie chodzi mi o użyty przypadek żony – tutaj użyto dopełniacza. Czasownik szukać łączy się z biernikiem, czyli tutaj żonę. „Szukam żonę”, „Rolnik szuka żonę”. Ale drugie pytanie: czy szukać żony w sensie kobietę, która zgodzi się pójść ze mną do przysłowiowego ołtarza, to nie jest związek frazeologiczny, który podlega wyjątkowi? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, Bernard
  Pokaż odpowiedź
 • Jeżeli... (to)...
  25.09.2014
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie dotyczące konstrukcji zdań warunkowych postaci "„Jeżeli..., to...”. Czy lepiej stosować w zdaniu pełną konstrukcję, np. „Jeżeli dyrektor zaakceptuje wniosek pracownika o urlop, to postępujemy zgodnie z procedurą X”, czy można opuścić wyraz to, np. „Jeżeli dyrektor zaakceptuje wniosek pracownika o urlop, postępujemy zgodnie z procedurą X”?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Magda J.
  Pokaż odpowiedź
 • Co robi ustawa?
  25.09.2014
  Szanowny Panie Profesorze, pośród wielu użytecznych i ciekawych odpowiedzi/porad znalazłem jedna z mojej dziedziny, z która trudno mi się zgodzić. Dotyczy ona sformułowania ustawa mówi. Według mnie powinno ono brzmieć: ustawa stanowi.
  Z poważaniem Paweł Waszkiewicz
  Pokaż odpowiedź
 • Jest i nie ma
  23.09.2014
  Dzień dobry,
  od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna kwestia. Otóż gdy mówimy np. „W basenie jest woda”, używamy czasownika być, natomiast już w zaprzeczeniu tego zdania „W basenie nie ma wody” używamy formy słowa mieć. Skąd ten dysonans?
  Pokaż odpowiedź
 • profesor na wydziale
  20.09.2014
  Czy wyrażenie: profesor na Wydziale Polonistyki jest prawidłowe? A może powinno być profesor wydziału? Jak dojść, która wersja jest prawidłowa?
  Pokaż odpowiedź
 • tysiące osób
  15.09.2014
  Witam,
  jak powinno się mówić: „Tysiące osób pragną” czy „Tysiące osób pragnie”?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • latte
  14.09.2014
  Dzień dobry!
  Chciałam zapytać, jakiego rodzaju jest słowo latte. Czy mam powiedzieć: „Zrobiłam pyszne latte”, czy „Zrobiłam pyszną latte”?
  Pozdrawiam
  Magda
  Pokaż odpowiedź