pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • Policja czy policja?
  19.04.2018
  Szanowni Państwo!
  Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie problemu. Czytam pracę naukową na temat policji — policji jako instytucji. Autor pisze to słowo od wielkiej litery. Czy jest to uzasadniona forma zapisu?

  Z poważaniem
  Anna
 • Asfalt wysoko modyfikowany czy wysokomodyfikowany?
  19.04.2018
  Szanowni Państwo,
  mam problem z pisownią łączną i rozdzielną. Jak powinno być: asfalty wysokomodyfikowane (jak preferuje producent) czy asfalty wysoko modyfikowane, i w konsekwencji: asfalty bardzo wysokomodyfikowane czy asfalty bardzo wysoko modyfikowane?

  Z poważaniem,
  Anna
 • Pisze się dostawca usług internetowych
  17.04.2018
  Mam pytanie związane z przekładami umów z języka angielskiego. Często znajduje się w nich wykaz terminów stosowanych w dokumencie i są one wszędzie pisane wielką literą (np. Service Provider). Choć w polskim nie ma takiej swobody w kwestii wielkich liter jak w angielskim, to zwyczajowo terminy ujęte w definicjach są pisane wielką literą.
  Pytanie: czy w przypadku terminów wielowyrazowych lepiej pisać oba wyrazy wielką literą (np. Dostawca Usług) czy tylko pierwszy (Dostawca usług)?
 • Kopia
  13.04.2018
  Czy poprawnym sformułowaniem jest dodać kogoś/ktoś jest na kopi wiadomości (e-maila) czy w kopii wiadomości

  Pozdrawiam
 • Pochodzenie anglo-celtycko/anglo-polskiego
  10.04.2018
  Mam pytanie w kwestii zapisu pochodzenia. Otóż opis dotyczy dziecka, którego rodzice są pochodzenia (w j. angielskim) Anglo-Celtic (ojciec) i Anglo-Polish (matka). Jak prawidłowo rozpisać takie pochodzenie w języku polskim? Czy odpowiednikiem jest pochodzenia angielsko-celtyckiego/angielsko-polskiego czy też funkcjonuje inne określenie na taką sytuację?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
 • Przymiotnik postapokaliptyczny
  10.04.2018
  Jestem ciekaw, jak powinno się pisać po polsku słowo, które w języku angielskim brzmi post apocalyptic czy też post-apocalyptic. Wszyscy piszą post apokaliptyczny albo post-apokaliptyczny. Natknąłem się jednak w Wikipedii, że: „W języku polskim jedyna poprawna pisownia przymiotnika to postapokaliptyczny. Będąca kalką z języka angielskiego pisownia post-apokaliptyczny czy post apokaliptyczny jest błędna”.
  Proszę o wyjaśnienie.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • Piszemy pałac Na Wodzie
  9.04.2018
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o wskazanie, która pisownia nazwy pałacu w Łazienkach Królewskich w Warszawie jest poprawna:

  Pałac na Wodzie,

  pałac na Wodzie,

  pałac Na Wodzie.

  Dziękuję.
 • II Rzeczpospolita a. Druga Rzeczpospolita
  4.04.2018
  Szanowni Państwo,
  czy w wyrażeniach I, II lub III Rzeczpospolita zapisywanych słownie liczebnik powinien być od małej, czy od wielkiej litery?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Юлія, czyli Julija
  4.04.2018
  Julia Tymoszenko czy Julija Tymoszenko? Obecnie obowiązuje zasada stosowania transkrypcji lub transliteracji oryginalnych imion osób z języków zapisywanych alfabetami niełacińskimi. Wyjątki pozwalają na polszczenie m.in. imion królów i książąt oraz osób, które rozpoczęły działalność przed XX w. (np. Józef Stalin). Nie udało mi się znaleźć wyjątku, zgodnie z którym powinna być Julia, a nie Julija Tymoszenko, a to ten pierwszy zapis stosują poważne źródła (np. encyklopedia PWN). Jest to błąd?
 • Jednak Pytia (‘kapłanka Apollina’)
  4.04.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałbym zapytać, dlaczego Wielki słownik ortograficzny PWN zaleca pisownię wyrazu pytia (w znaczeniu: ‘wieszczka Apollina’) dużą literą, tak jakby była to nazwa własna. Mała encyklopedia kultury antycznej daje na początku małą literę, według mnie słusznie (w przeciwnym razie sugeruje to imię jakiejś konkretnej wieszczki).
  Z wyrazami szacunku
  Tomasz Majtczak
 • Dość lizusostwa!
  3.04.2018
  Szanowni Państwo,
  proszę o opinię w sprawie zasadności użycia wielkiej litery ze względów grzecznościowych. W notatce na stronie internetowej szkoły czytam:

  „...przez labirynt szkolnych korytarzy nasi Goście – Kandydaci na przyszłych Uczniów i Ich Rodzice przemieszczali się od sali do sali, gdzie czekały na Nich różnorodne atrakcje. W ciągu czterech godzin zarówno Mali, jak i Duzi, doskonale się bawili”.

  Czy to nie jest rażące nadużycie? Będę wdzięczna za odpowiedź. 
  Joanna Opalińska
 • Wideoczat
  27.03.2018
  Szanowni Państwo!

  Pragnę zapytać o (najbardziej) poprawną formę zapisu słowa/słów wideoczat. W jaki sposób najlepiej i najpoprawniej połączyć ze sobą oba anglicyzmy i jak je zapisać?

  Z poważaniem
 • Zaproszenia ślubne
  27.03.2018
  Szanowni Państwo,
  jestem w trakcie ustalania tekstu, który umieszczę na zaproszeniach ślubnych. Mam do Państwa dwa pytania:
  1. Czy we frazie zapraszamy na uroczystość zaślubin wyraz zaślubin powinien być pisany wielką, czy mała literą?
  2. Czy poprawna jest zastosowana interpunkcja we fragmencie: w sobotę, 14 lipca 2018 r. o godzinie 17:00? Chodzi mi przede wszystkim o wyjaśnienie, czy przecinek po sobotę jest uzasadniony oraz czy po r. również powinien być przecinek.
  Dziękuję.
 • Millennium / Milenium i Wigilia
  26.03.2018
  Szanowni Państwo!
  W słowniku ortograficznym mamy takie hasła jak Milenium (tysięczna rocznica chrztu Polski) i Wigilia (oznaczająca dzień przed Bożym Narodzeniem) w przeciwieństwie do wersji zapisywanych z małych liter (milenium, wigilia) oznaczających kolejno: tysięczną rocznicę oraz dzień poprzedzający jakieś święto. Czy zatem należy napisać milenium chrztu Polski, traktując wówczas ww. słowo jako określenie opisowe? Czy zalecana jest także forma wigilia Bożego Narodzenia?
  K.Z.
 • Ponad 2-metrowy
  26.03.2018
  Szanowni Państwo!
  Chciałbym zapytać o zasadę zapisu przymiotników złożonych odliczebnikowych. Wiem, że poprawne są warianty: dwumetrowy i 2-metrowy. Czy istnieje sposób użycia zapisu z cyframi w przypadku przymiotnika z przedrostkiem ponad, czy też jedyną poprawną formą jest wyłącznie literowa w postaci ponaddwumetrowy? Na marginesie dodam, że niedopracowane najwyraźniej słowniki elektroniczne wyrazy typu ponaddwumetrowy traktują jako błędne, sugerując rozdzielny zapis.
 • Nazwy przedmiotów i umiejętności w grach wideo
  26.03.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać o pisownię nazw przedmiotów i umiejętności w grach wideo.
  Czy przedmioty, takie jak Miecz Losu, Maska Śmierci, Kostur Cienia należy zapisywać wielkimi literami jako nazwy własne (w odróżnieniu od „miecza treningowego”, który jest nazwą generyczną)? I czy umiejętności, takie jak Mocarny Cios, Zabójcza Precyzja, Gniew Przodków należy zapisywać wielkimi literami?
  Z poważaniem
  Magdalena
 • Liliowobiały to nie to samo co liliowo-biały
  14.03.2018
  Szanowni Państwo!
  Bardzo głowię się nad poprawnością zapisania zwrotu liliowo-biały. Wszystkie poradniki/słowniki wskazują na zapis bez łącznika, czyli liliowobiały, natomiast w pewnym dyktandzie znalazł się zapis z łącznikiem. Czy wprowadzono wyjątek?
  Z poważaniem
  Paweł Plinta

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego