wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • W ogóle
  5.02.2018
  Szanowni Państwo!
  Jak należy wymawiać w ogóle? Czy jako dwa wyrazy z akcentem na ó (tak jak w szczególe), czy jako jeden wyraz z akcentem na o? Druga wersja jest popularna np. wśród aktorów czy lektorów. Jest jeszcze wogle, ale tę odrzucam.

  Pozdrawiam,
  Marcin Nowak
 • Sadiq Khan
  5.02.2018
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwości co do odmiany imienia burmistrza Londynu – Sadiqa Khana, a właściwie problem z narzędnikiem.
  Co zrobić z Sadiqiem (?) Khanem? Czy może: Sadikiem Khanem (Sadiqem Khanem)?

  Proszę o rozstrzygnięcie.
  Z poważaniem - Mariola Hajnus
 • O ciele i zmysłach
  5.02.2018
  Czy w przypadku przymiotnika cielesno-zmysłowy jest możliwa pisownia bez dywizu?
 • Zaś, bowiem
  5.02.2018
  Sprawa miejsca po przecinku słów zaś i bowiem – w poradach piszecie Państwo, iż „zaleca się umieszczać nie bezpośrednio po przecinku otwierającym zdanie podrzędne, ale po pierwszym lub nawet drugim bądź trzecim składniku tego zdania”. Uczestniczyłam ostatnio w dyskusji, w której jeden z uczestników podnosił, że „to zalecenie, ale nie reguła”. Argumentował też, że współcześnie to się zmienia. Sądziłam zawsze, że to ważna zasada poprawnościowa, obowiązująca bez wyjątków (oczywiście w potocznej).
 • Głębiny i ich everesty
  5.02.2018
  Czy określenie typu everest głębin (o jaskini) można/należy pisać małą literą?
 • Nováková, ale Novákowej, Novákową; Jiři, Jiřiego, Jiřiemu, Jiřim
  1.02.2018
  Szanowni Państwo,
  jestem tłumaczką czeskiego i słowackiego i często problem sprawia mi pisownia końcówek żeńskich nazwisk po polsku. W tekście występuje pani np. Nováková. Piszę o pani Novákovej czy Novákowej? Wspominam panią Novákovą czy Novákową? A jej mąż Jiří – z Jiřím czy Jiřim, Jiříego, Jiřiego czy Jiřego?

  Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.

  Z poważaniem
  Magdalena Domaradzka
 • Nazwy motywów w sztuce
  1.02.2018
  Szanowni Państwo,
  do niedawna słowniki ortograficzne (m.in. Nowy słownik ortograficzny PWN) notowały małą literą wyrazy odnoszące się do motywów w sztuce przedstawiających osoby święte (assunta, deisis, maestà, pieta). W najnowszym wydaniu Wielkiego słownika ortograficznego PWN wyrazy tego typu są notowane wielką literą z wyjątkiem wyrazu pieta (notowany w encyklopedii PWN dostępnej w Internecie jako Pietà). Czy nie powinno się stosować jednakowej pisowni dla tych wyrazów?

  Z poważaniem,
  Jakub
 • Separator godzin i minut
  1.02.2018
  Jak lepiej zapisać godzinę wpół do pierwszej: 12.30 czy 12:30?
 • 14 października 2017 r. w serwisie Player.pl został nadany (lub wyemitowany) pierwszy odcinek (nowego) serialu „Szkoła. Parodia”
  1.02.2018
  Napisałem pewne zdania na Wikipedii. Jakaś osoba wytknęła mi aż sześć błędów. Napisała, że nie zaczyna się zdania od daty, że po roczniku wstawia się „r.”, że nie mówi się „pojawiła się premiera serialu”, tylko „premiera odbyła się”, że w zdaniu „(...) pojawiły się znane osoby, czyli (...)” powinienem był napisać „m.in.”, nie „czyli”, że zdanie „odcinki pojawiają się w soboty” jest bez sensu, że w zdanie „serial liczy 6 odcinków” powinienem był napisać „będzie liczył”.
  Sądzę, ze dobrze napisałem. Kto ma rację?
 • Mieszkańcy miasta Korynt to koryntyjczycy lub koryntczycy
  31.01.2018
  Czy mieszkańców Koryntu możemy określać mianem Koryntian, tyle że zapisywanych małą literą? Według WSO Koryntianin to mieszkaniec Koryntii, jednak we wstępie do Pierwszego Listu do Koryntian czytamy, że „List adresowany jest do mieszkańców Koryntu, bogatego miasta greckiego o dwóch portach, które dzięki swemu położeniu geograficznemu było ważnym ośrodkiem handlowym, religijnym i kulturalnym” (Pismo Święte, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2010, s. 1615).
 • Nie pozwól mu przejąć kontroli
  31.01.2018
  Która forma jest poprawna: Nie pozwól mu przejąć kontroli czy Nie pozwól mu przejąć kontrolę? Wydawałoby się, że mam tu do czynienia z biernikiem, ale intuicja podpowiada, że to jednak dopełniacz. Nie potrafiłbym tego jednak uzasadnić. Czy mogę poprosić o pomoc?

  Serdeczne pozdrowienia.
 • Półgrabia
  31.01.2018
  Jak poprawnie odmieniać nazwisko Półgrabia?
 • Co można leczyć?
  31.01.2018
  W jednym z portali zauważyłem tytuł: Prace naukowców z UJ pomogą w leczeniu wirusa Zika. Czy określenie leczenie wirusa Zika jest poprawne, bo leczyć można chorobę lub człowieka ale czy wirusa? Pełniej brzmiałoby leczenie zakażenia wirusem Zika.

  Pozdrawiam serdecznie!
 • Dotychczasowy
  31.01.2018
  Jak rozumieć pismo spółki datowane na styczeń 2018 r. w którym spółka informuje, że: z datą 25 października 2017 r. nastąpiła zmiana dotychczasowej nazwy spółki?
  Czy można pismo interpretować w ten sposób, że dotychczasowa, inaczej mówiąc teraźniejsza nazwa spółki jest nieaktualna, bo została zmieniona 25 października 2017 r.?

  Pozdrawiam
 • Prowadzenie badań
  30.01.2018
  Czy przedmiotem działania organizacji może być prowadzenie badań (czynność), czy po prostu badania (rzeczownik). A może to i to?
  Chodzi o zapis w statucie.

  Z uszanowaniem
  Małgorzata Szymańczyk
 • Ciemne
  30.01.2018
  Jak prawidłowo odmienia się nazwę wsi Ciemne (gmina Radzymin, województwo mazowieckie)? W Ciemnem, czy w Ciemnym?
  Pozdrawiam
  Krzysztof Dobrzyniecki
 • Hońdo
  30.01.2018
  Jak odmienia się nazwisko Hońdo?
 • Sałatka a surówka
  30.01.2018
  Intryguje mnie pewna kwestia: czy z punktu widzenia językowego sałatka i surówka to to samo? Czy można używać tych słów zamiennie? A może sałatka ma szersze znaczenie i podobnie jak każdy kwadrat jest prostokątem, a nie każdy prostokąt jest kwadratem to analogicznie każda surówka jest sałatką, a nie każda sałatka jest surówką?
  Pozdrawiam
  Zuzanna Janosz
 • Jaki czy który?
  30.01.2018
  Działania jakie czy które się wpisały w realizację planu? Zatem która czy jaka forma jest poprawna?
 • z tym że, nie żeby
  29.01.2018
  Jak powinna wyglądać interpunkcja w poniższych zdaniach? Chodzi o to, czy w takim kontekście powinny pojawić się przecinki przed że i żebym.
  1. Kupimy wszystko, z tym(,) że po niższej cenie.
  2. Nie(,) żebym cię wyganiał, ale śpieszę się.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego