wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • na jeziora i nad jeziora
  3.06.2002
  Witam,
  Czy można jechać na jeziora mazurskie (na rejs), czy nad jeziora mazurskie?
  Dziękuję, mz
 • niestandardowe nazwy własne
  3.06.2002
  Witam,
  Czy np. w tekscie o Erazmie z Rotterdamu [i in.] można, będąc w niezgodzie z ortografią, zastępując jego imię, pisać Rotterdamczyk, Florentczyk etc.
  Dziękuję, mz
 • Sowieci
  3.06.2002
  Dzień dobry,
  Starszy Pan przygotowuje do druku wspomnienia, konsekwentnie pisze sowieci, wyrażając tym swą pogardę etc. Czy mogę Mu tego nie zmieniać? Czy mam żyć w zgodzie z Nim, czy z ortografią? :)
  Dziękuję, mz
 • nazwy mieszkańców miast
  3.06.2002
  Dzień dobry,
  Starszy Pan, który pochodzi z Jarosławia, przygotowuje do druku wspomnienia. Pisze „my Jarosławiacy”, „wiadomo, że to Jarosławiak” etc. Czy mogę tego nie poprawiać [zgodnie z zasadami ortografii], to wyraża Jego stosunek emocjonalny, Jego dumę, poczucie przynależności do owej wspólnoty, którą tworzą mający związek z przedwojennym Jarosławiem.
  Dziękuję, mz
 • wstąpić się
  3.06.2002
  Chciałby się dowiedzieć, czy poprawne jest wyrażenie: „Materiał się wstąpił” w znaczeniu 'skurczył się'. Mam wrażenie, że jest to regionalizm, ale chciałbym uzyskać informacje, czy jest on do zaakceptowania.

  Z poważaniem,
  Robert Klarecki
 • Rzeczpospolita
  3.06.2002
  Piszemy: Poseł Rzeczpospolitej czy Poseł Rzeczypospolitej?
 • jagnięcina?
  3.06.2002
  Czy w języku polskim istnieje wyraz jagnięcina, tzn. mięso jagnięce? Byłabym wdzięczna za potwierdzenie.
  Z góry dziekuję - Grażyna Azadvar
 • kawał z brodą
  3.06.2002
  Panie Profesorze,
  Mam już 25 lat, a tak naprawdę nie wiem, co to znaczy, że kawał ma brodę. Prosze mi to wyjaśnić, odpowiadając dodatkowo na pytanie, skąd ta nazwa?
 • na Węgry, na Słowację itp.
  3.06.2002
  Szanowni Państwo,
  Dlaczego jeździmy na Węgry, na Białoruś, na Litwę, na Słowację, ale do Czech, do Niemiec, do Rosji? Innymi słowy, dlaczego w odniesieniu do pewnych krain czy też państw używamy formy na, a w stosunku do innych formy do? Czy zjawisko to ma związek z historycznymi powiązaniami Polski z tymi obszarami?
 • public relations
  29.05.2002
  Dzień dobry. Pytanie brzmi: czy Public Relations pisze się z dużej litery czy z małej?
  Dziękuję.
 • trwonić
  29.05.2002
  Czy poniższe zdanie, wzięte z kartki pocztowej, jest poprawne językowo : „Cały czas trwonię na bieganiu po sklepach i czytaniu książek”?
 • koktajl
  29.05.2002
  Czy można napisać „...do przygotowania sezonowych koktajlów”, a nie „...koktajli”?
  Dziękuję.
 • filip w konopiach
  29.05.2002
  Zauważyłem pewną niekonsekwencję w Słowniku Języka Polskiego zamieszczonym w Internecie. Otóż przy słowie filip (ponoć tak gwarowo określa się zająca, ale chyba gdzieś na dawnych Kresach) przytoczono wyrwać się jak filip z konopi, przy konopiach zaś napisano Filip z dużej litery. Kto więc siedział w tych konopiach - zając czy człowiek o imieniu Filip?
 • SMS
  29.05.2002
  Czy i w jaki sposób można odmieniać skrót SMS? Jak należy go akcentować? Czy pisownia esemes jest poprawna? Czy w mowie potocznej można używać czasownika esemesować?
 • baczna uwaga
  29.05.2002
  Szanowni Państwo!
  Chciałabym zapytać, czy poprawne jest używanie zwrotu zwracać baczną uwagę na coś. Czy nie jest to błędem ze względu na tautologiczność wyrażenia baczna uwaga?

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Renata Gołębiowska
 • wysługiwać się kimś, wykorzystywać kogoś
  29.05.2002
  Dzień dobry!
  Mam pytanie, na które nikt nie potrafi dać mi 100% odpowiedzi. Usłyszałem ostatnio pewne zdanie, które bardzo mnie zastanowiło: „Cały czas się mną wykorzystujesz!”. Chodzi o wyrażenie wykorzystywać się kimś: czy jest ono poprawne w języku polskim? Wiem, że mówi się wysługiwać sie kimś, ale czy mozna też mówić wykorzystywać się kimś?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • rejestracja
  29.05.2002
  Jakiego przyimka należy użyć po słowie rejestracja albo jak inaczej krótko sformułować tekst? Chodzi o rejestrację osób przystępujących do serii egzaminów prowadzących do otrzymania certyfikatu. Każdy, kto wypełni odpowiedni formularz i wniesie opłatę, otrzymuje dokument, który chcę nazwać „Potwierdzeniem rejestracji...”. I nie wiem, co dalej w miejscu tych kropeczek: „...rejestracji do egzaminów”??? czy „...rejestracji na egzaminy”???? A może lepiej „...rejestracji w programie Cambridge Starter Awards”???

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Anna Kontkiewicz
 • nazwy obiektów miejskich
  27.05.2002
  Szanowni Państwo,
  Mam trudności z ustaleniem, jak powinno się pisać wyrażenie katedra wawelska (chodzi o wielkość pierwszych liter słów).
  I to samo, ale generalnie: skąd czerpać wiadomości na temat pisowni poszczególnych obiektów zabytkowych i turystycznych? Nazwy czy określenia poszczególnych wież, baszt, chat, kaplic, dzwonów itd. pisane są bardzo różnie w rozmaitych źródłach i w zależności od kontekstu. Na przykład kiedy chcę użyć wyrażenia dzwon Zygmunta, powinienem właściwie sprawdzić, czy istnieje taka nazwa własna (Dzwon Zygmunta), czy jest to tylko opisanie dzwonu Zygmunt (= dzwon ufundowany przez Zygmunta). Rzetelne wyjaśnienie takiego (czy innego) przypadku bywa czaso- i pracochłonne, i nie zawsze daje rezultaty.
  Odpowiedź Poradni nt. klasztoru Franciszkanów pokazuje, że nawet jeśli znajdziemy poszukiwany ciąg wyrazów w słowniku ortograficznym, to jeszcze się może okazać, że podana pisownia dotyczy jednego z możliwych kontekstów, być może akurat nie tego, o który nam chodziło.
  Opieranie się na materiałach wydawanych dla turystów wydaje mi się niebezpieczne, gdyż wydawca chcąc zachwalić swój „towar”, może nadużywać wielkiej litery. Czasem w grę też wchodzi wielka litera stosowana ze względów uczuciowych. Jak radzić sobie w tym językowym gąszczu turystyczno-zabytkowych atrakcji?
 • akceptacja i aprobata
  27.05.2002
  Jak jest różnica między akceptacją a aprobatą? Dziękuję.
 • metafory
  27.05.2002
  Czy poprawne jest sformułowanie: „Jacek Soplica szukał zapomnienia pod habitem zakonnym”?

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego