alegoria

Wielki słownik ortograficzny

alegoria -rii, -rię; -rii

Słownik języka polskiego

alegoria «w literaturze i sztuce: postać, motyw lub fabuła mające poza znaczeniem dosłownym stały umowny sens przenośny»
• alegoryczny • alegorycznie • alegoryczność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

miesiąc lipiec
9.04.2008
Szanowni Eksperci,
czy określenie miesiąc lipiec jest poprawne? Lipiec nie może byc niczym innym, jak miesiącem właśnie, ale zdanie „Kufel zdobi alegoria lipca” wydaje mie się gorsze niż z „Kufel zdobi alegoria miesiąca lipca”. Bardzo proszę o opinię.
Z poważaniem,
Magdalena
Gdyby nazwy miesięcy były dwuznaczne, to wyrażenia typu miesiąc lipiec miałyby jakieś uzasadnienie. Ponieważ jednak „alegoria miesiąca lipca” nie może być niczym innym niż alegorią lipca, więc słowo miesiąc lepiej pominąć.
Mirosław Bańko, PWN
mekka intelektualistów
28.04.2014
Serdecznie witam,
bardzo proszę o wyjaśnienie mojej wątpliwości, czy w zdaniu „Niechaj Nowy Jork będzie sobie Mekką intelektualistów” słowo Mekka powinno być napisane wielką literą. Wydaje mi się, niestety, że tak; rodzina twierdzi, że to inna Mekka, ale przecież innej nie ma – jest tylko ta jedna, służąca tu za rodzaj alegorii. A „niestety”, bo wygląda to dość sztywno.
Dziękuję i pozdrawiam,
Agnieszka Rezler
PS. Pewnie Rodzinie w powyższym zdaniu też należy się wielka litera... :)
Pisząc o swojej rodzinie, może Pani użyć wielkiej litery ze względów grzecznościowych lub na dowód szacunku, ale w zdaniu o Nowym Jorku słowo mekka powinno mieć małą literę, ponieważ zostało użyte w znaczeniu przenośnym. Łatwo to sprawdzić w słownikach.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
stoi jak byk
19.09.2007
Witam,
chciałem się zapytać, skąd wzięło się powiedzenie, że coś jest napisane jak byk. Używa się go, gdy chce się wskazać, że coś w tekście jest jasne, napisane wyraźnie i w pełni zrozumiałe. Czy chodzi tu o alegorię do wielkości (byk jako zwierze duże jest widoczne i nie do przeoczenia)?
Chciałem się również zapytać, czy powiedzenie to jest poprawne gramatycznie – wszak byk nie może być napisany.
Spotykam się raczej z porównaniem coś stoi jak byk, np. „W rubryce: «Zawód» stało jak byk: «kelner»” (T. Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy).
Pochodzenie tego zwrotu nie jest mi znane. Domysł, że ma on związek z wielkością i siłą byka, jest oczywiście prawdopodobny, co więcej – znajduje potwierdzenie w innych, „byczych” porównaniach, np. chłop jak byk, mocny jak byk, silny jak byk, zdrowy jak byk (wszystkie obecne w Słowniku porównań, jaki miałem okazję opublikować w wydawnictwie PWN). Bez dokładniejszych badań nie można jednak wykluczyć wpływu języków obcych. Liczne porównania i inne związki frazeologiczne powtarzają się w wielu językach, co świadczy, po pierwsze, o wspólnocie elementarnych doświadczeń ludzi różnych kultur, a po drugie, o dawnych związkach kulturalnych różnych ludów i narodów.
Mirosław Bańko, PWN

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... energii. Irys, gardenia i drzewo sandałowe; 250 zł.
  Guerlain, Aqua
  Alegoria - Flora Nerolia,
  lekki, ale trwały kwiatowo-owocowy zapach, główna nuta...
 • ... kobiecej skłonności do poświęceń, chęci podobania się za wszelką cenę. Alegoria XIX-wiecznego społeczeństwa - na pokaz olśniewające tafty i koronki sukni...
 • ... do innych, wcześniejszych dzieł,
  które przy pomocy emblematów lub obrazowych
  alegorii przedstawiają
  alchemiczne Opus magnum.
  Pełny tytuł traktatu w tłumaczeniu polskim...

Encyklopedia

alegoria
[gr. allēgoría < allēgoreín ‘mówić w przenośni’, ‘obrazowo’],
lit., szt. plast. w literaturze motyw lub zespół motywów, który poza znaczeniem dosłownym i bezpośrednio przedstawionym ma ukryte znaczenie dodatkowe, pozostawione domyślności czytelnika lub wyjaśnione przez autora;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego