aukcja

Wielki słownik ortograficzny

auk•cja -cji, -cję; -cji

Słownik języka polskiego

aukcja «publiczna sprzedaż rzeczy lub zwierząt, których nabywcą zostaje ten, kto oferuje najwyższą cenę»
• aukcyjny
aukcja holenderska «aukcja, na której obniża się cenę wywoławczą dopóty, dopóki nie znajdzie się nabywca»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

aukcja czy oferta?
16.10.2007
Chciałbym spytać o nazwę aukcje w odniesieniu do Allegro. Obecnie dominuje tam sprzedaż po stałej cenie. Czy lepszym określeniem w odniesieniu do takich form sprzedaży byłaby oferta?
Czy w takiej zmianie nie przeszkadza zwyczaj językowy? W końcu aukcja to określenie, które się przyjęło. Czy zatem możliwa jest taka „uzusowa” mutacja pojęcia aukcji, która w perspektywie kilkunastu lat będzie stosowana, mimo że aukcje sensu stricto zostaną zepchnięte do nisz?
Takie internetowe serwisy handlowe jak Allegro powstały, żeby umożliwić handel przedmiotami używanymi, których wartość jest zwykle trudna do określenia. W podobnym wypadku najlepiej sprawdza się forma aukcji (licytacji), w której prawo do przedmiotu uzyskuje osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę. Popularność takich serwisów sprawiła, że dziś chyba większość towarów przez nie udostępnianych stanowią produkty nowe, oferowane niekiedy w znacznej liczbie, które sprzedaje się w formie pozornej aukcji.
Dałoby się wymienić wiele przyczyn tej popularności (o najważniejsze trzeba by pewnie zapytać w urzędach skarbowych), faktem jest jednak to, że w rezultacie wyraz aukcja może poszerzyć zakres znaczeniowy. Czy to już się dokonało? Raczej nie, bo możliwość licytowania jest w każdym chyba wypadku zagwarantowana.
Z kolei wyraz oferta, oznaczający m.in. „propozycję przeprowadzenia jakiejś transakcji, wykonania jakiejś usługi, zwykle przedstawioną w sposób formalny i wiążący” (Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN) nie musi być lepszym określeniem tej formy sprzedaży. Złożenie oferty nie wyklucza negocjowania ceny, ale musiałaby się ona raczej obniżyć, czego zapewne sprzedawcy na aukcjach internetowych woleliby uniknąć.
Faktycznie sprawa jest bardzo zawiła, i z handlowego, i z językoznawczego punktu widzenia. Wydaje się jednak, że wyraz aukcja satysfakcjonuje uczestników aukcji internetowych. Gdyby było inaczej, już od dawna poszukiwaliby odpowiedniejszego określenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
wózek głęboko-spacerowy?
27.02.2008
Witam!
Chciałabym się upewnić, czy zapis wózek głęboko-spacerowy jest poprawny.
Przy okazji zapytam jeszcze, czy wszystkie wyrazy wchodzące w skład nazwy aukcji lub wystaw należy pisać wielką literą, czy tylko pierwszy wyraz (np. wystawa Brat Słońca czy Brat słońca; aukcja Bombkowe Kolędowanie czy Bombkowe kolędowanie).
Dziękuję za odpowiedź.
B.B.
1) Wózek głęboko-spacerowy to – o ile mogłem ustalić – ‘wózek głęboki, przeznaczony do spacerów’. Jeśli taki wyraz jest potrzebny, należy go zapisywać właśnie tak. Zapis bez łącznika jest mylący, bo sugeruje, że chodzi o jakieś głębokie spacery. Moim zdaniem lepiej byłoby mówić głęboki wózek spacerowy.
2) W praktyce językowej przeważa zapisywanie wszystkich składników nazwy od wielkich liter. W związku z tym, ze względu na wyrazistość, lepiej pisać wystawa Brat Słońca, aukcja Bombkowe Kolędowanie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
z rzędu czy pod rząd?
18.12.2008
Witam,
która forma jest poprawna: „Wystawiłam dwie aukcje z rzędu” czy „Wystawiłam dwie aukcje pod rząd”?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
W zasadzie wszystko jedno, której formy się użyje. Słowniki poprawnej polszczyzny traktują drugą formę jako błąd, ale w rzeczywistości obie są wystarczająco często używane, aby je aprobować.
Mirosław Bańko, PWN

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... Noon (oparty na fragmencie kompozycji "Błaganie") Wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów!
  Aukcja trwa do 16 stycznia 2005.
  Lictuj płytę Fatum "Mania szybkości...
 • ... a planowane są 4 aukcje w roku.

  Antykwariaty i handlarze
  Aukcje dzieł sztuki są najważniejszą i - rzec by można - najbardziej skomplikowaną...
 • ... alfabetycznie nazwiskami malarzy, notowania (tylko
  prac sprzedanych) z blisko 250
  aukcji, jakie odbyły się w Polsce między
  1990 a 1997r. Publikacja...

Encyklopedia

aukcja
[łac.],
publiczna sprzedaż ruchomości i nieruchomości, w której nabywcą zostaje osoba dająca najwyższą cenę (np. aukcja dzieł sztuki).
zwiększenie stanu liczebnego wojska;

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego