kuchnia

Wielki słownik ortograficzny

kuch•nia -ch•ni, -ch•nię; -ch•ni a. -chen

Słownik języka polskiego

kuchnia
1. «pomieszczenie z urządzeniem do gotowania, w którym przygotowuje się potrawy»
2. «urządzenie do gotowania, smażenia, pieczenia itp. potraw»
3. «charakterystyczny dla danego kraju lub regionu zestaw potraw, napojów itp.; też: pożywienie»
4. «gotowanie i przyrządzanie posiłków»
5. «miejsce, w którym opracowuje się szczegóły jakiejś pracy nieujawniane ogółowi»
6. «instytucja zajmująca się sporządzaniem i wydawaniem posiłków»

• kuchenny • kuchenka
ciemna kuchnia «kuchnia bez okna»
kuchnia polowa «zestaw kotłów z paleniskiem zainstalowanych na podwoziu w sposób umożliwiający gotowanie jedzenia na wolnym powietrzu»
ślepa, ciemna kuchnia «kuchnia bez okna»
widna kuchnia «kuchnia z oknem na zewnątrz»
szef kuchni «osoba układająca menu restauracji i kierująca pracownikami kuchni»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

kuchenka czy kuchnia?
14.01.2015
Dzień dobry,
moje pytanie brzmi: kuchenka czy kuchnia wolnostojąca? Jak prawidłowo powinno się mówić na urządzenie gazowe lub elektryczno-gazowe, wolnostojące, służące do gotowania i pieczenia? Urządzenie to zwyczajowo stoi w kuchniach. Część producentów sprzętu AGD nazywa je kuchenkami wolnostojącymi, a część kuchniami wolnostojącymi – w odróżnieniu od piekarników do zabudowy. Dla mnie zawsze była to kuchenka, stojąca w kuchni – jak jest poprawnie?
Pozdrawiam serdecznie
Ula
Może być i kuchenka, i kuchnia, przy czym wcale ta pierwsza nie musi być mniejsza od drugiej. Większy kłopot sprawia słowo wolnostojący. Łączna pisownia jest uzasadniona znacznym stopniem zespolenia składników, ale warto wiedzieć, że słowniki ortograficzne każą pisać rozdzielnie: wolno stojąca.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
do szefa kuchni
24.05.2014
Jakiś czas temu, gdy zmieniałem z nudów kanały w telewizji, moją uwagę przykuła irytująca fraza wypowiadana przez uczestników pewnego programu kulinarnego – na polecenia wydawane przez szefa kuchni odpowiadali oni uparcie „Tak, szef”. W słowach tych nie byłoby zapewne nic dziwnego, gdyby nie niepoprawna według mnie odmiana rzeczownika szef. Wielu internautów próbowało użycie tej bądź co bądź śmiesznej fleksji różnie argumentować i stąd moje pytanie: czy wyrażenie to może być poprawne?
Powinno być: „Tak, szefie”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
internacjonalny
28.05.2004
W jednej z polonijnych reklam w kraju niemieckojęzycznym nagminnie powtarza się sformułowanie: POLSKA I INTERNACJONALNA KUCHNIA. Czy jest ono poprawne? Wydaje mi się, że przymiotnik internacjonalny zarezerwowany jest dla spraw poważniejszych, jak pokój na świecie, stosunki międzynarodowe, a internacjonalna kuchnia to w tym przypadku automatyczne tłumaczenie niemieckiego Internationale Küche. A może się mylę?
Dziękuję, łączę serdeczne pozdrowienia!
Daria
Do badań nad użyciem słów internacjonalny i międzynarodowy zaprzągłem nieocenioną wyszukiwarkę Google. Okazało się, że znajduje ona ok. 540 użyć pierwszego i 249 tys. drugiego przymiotnika (sprawdziłem tylko mianownik rodzaju męskiego i pominąłem konteksty). Już to wiele wyjaśnia – internacjonalny to wyraz bardzo rzadki, a jako nacechowany książkowością pojawić się może tylko w szczególnych kontekstach.
Ma Pani rację, internacjonalna kuchnia to niefortunne wyrażenie, bezspornie kalka wyrażenia niemieckiego. Znacznie lepiej powiedzieć kuchnia międzynarodowa (szyk wyrazów również nie jest obojętny). Co więcej, w pozostałych kontekstach, które Pani podpowiada, też użyjemy wyłącznie przymiotnika rodzimego, np. stosunki międzynarodowe, pokój międzynarodowy. Druga konstrukcja jest możliwa, choć raczej powiemy pokój między narodami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... we mnie zalążek tej topografii?
  Bo to z prawej, z
  kuchni, wyruszy z atakiem na mnie kraina Emilii i Marty, i...
 • ... opuścić.
  Chłopka porwała się nag1e z kolan i podreptała do
  kuchni. Usiadła tam na kuferku i patrzała na krzątającą się Stukonisową...
 • ... żonie sukienkę do pracy, sami najpierw naprawimy żelazko? Albo taka kuchnia. Wiadomo jest (tzn. ja to wiem), że to my jesteśmy...

Encyklopedia

kuchnia mikrofalowa, piec mikrofalowy, kuchenka mikrofalowa,
urządzenie przeznaczone gł. do szybkiego ogrzewania i rozmrażania produktów żywnościowych, rzadziej do ich gotowania i pieczenia.
charakterystyczny dla danego kraju zestaw potraw, gotowych dań, także napojów.

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego