niedługo

Wielki słownik ortograficzny

nie•długo (krótko; wkrótce)

Słownik języka polskiego

niedługi
1. «mający mały wymiar wzdłuż»
2. «trwający krótko»

• niedługo

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

za niedługo
24.01.2012
Szanowni Państwo!
Chciałbym zapytać, czy forma za niedługo jest formą poprawną. Jeśli nie jest poprawna, to jakim wyrażeniem można ją zastąpić?
Z poważaniem
Akceptujemy ją na prawach wyjątku (por. WSO, wyd. 2010). Wprawdzie przyimki przyłączające przysłówek są znane polszczyźnie (por. wyjechać na krótko, pomalować ściany na zielono), ale przyimek za nie wykazuje takich własności (w konstrukcjach typu zjeść za dużo mamy przysłówek za, nie przyimek, a konstrukcja za darmo jest nieseryjna).
Dla porządku muszę dodać, że w WSPP PWN (2004) formę za niedługo (także w pisowni łącznej) uznano za niepoprawną, w jej miejsce słownik poleca formę niedługo lub niezadługo. Na korzyść tego rozstrzygnięcia przemawia zwyczaj językowy: w NKJP przykłady na niezadługo są nieco liczniejsze i przede wszystkim bardziej wiarygodne niż na za niedługo. Mamy, jak widać, niezgodność między dwoma słownikami tego samego wydawcy, wynikającą być może stąd, że słowniki te opracowano w różnym czasie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
czas teraźniejszy odniesiony do przyszłości
9.04.2011
Chciałbym rozwiązać z Państwa pomocą sprawę z tytułami. W dziennikarstwie sportowym często możemy znaleźć takowe:

Wisła gra o półfinał/ Wisła walczy o półfinał - Załóżmy, że mecz odbywa się jutro, a ja piszę o tym dzień wcześniej z takim tytułem.
Wisła gra z Legią. O Mistrzostwo
Zwycięstwo Barcelony. Grają w 1/4 LM.
Energa walczy o medal. Polpharma po sezonie (mecz dopiero za tydzień i wtedy będą walczyć, ale z drugiej strony zapowiadamy spotkanie, ponieważ nie odpadli - to walczą.
Nie wiem, czy dobrze rozumiem źródło Pana wątpliwości. Jeśli chodzi o użycie czasu teraźniejszego w odniesieniu do zdarzeń, które mają niedługo nastąpić, to jest to rzecz znana w polszczyźnie i przynajmniej w niektórych innych językach. Mówimy np. „Jutro wyjeżdżam”, „Niedługo wyjeżdżam” albo po prostu „Wyjeżdżam”. Z kontekstu wynika, że wyjazd dopiero nastąpi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
balejaż
27.11.2002
Piszę pracę z polskiego, mam ocenić (poprzez podane kryteria), czy słowo: balejaż (o polskiej pisowni, z polskim akcentem i odmianą) powninno zostaż zaakceptowane... Niestety tego słowa nie ma jeszcze w słownikach i nie mogę odnieść się do profesjonalnej opinii.
Proszę o odpowiedź.
Balejaż (także w obcej pisowni balayage) jest w Popularnym słowniku ortograficznym PWN. Niedługo znajdzie go Pani też w innych słownikach.
Mirosław Bańko

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... nobilitowanych i znanych rodzin, trudno było bowiem o lepszą partię. Niedługo potem Aleksander ubrany we frak i cylinder poprosił Adolfa v...
 • ... między lekarzami a funduszem.

  Prawo jazdy przez telefon
  ŁÓDŹ
  Już
  niedługo będzie możliwe zgłoszenie przez telefon wniosku o nowe prawo jazdy...
 • ... jego majątku. Szybka akcja rabczańskich funkcjonariuszy spowodowała, że trójka bandytów niedługo po popełnieniu przestępstwa trafiła za kratki. Wszyscy są mieszkańcami Rabki...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego