otrzymała

Wielki słownik ortograficzny

o•trzymać -am, -ają

Słownik języka polskiego

otrzymaćotrzymywać
1. «dostać coś w darze»
2. «dostać coś, co się należy, na co się zasługuje lub do czego się dąży»
3. «stać się odbiorcą jakiegoś polecenia»
4. «uzyskać coś z czegoś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

„Grawitacja” otrzymała...
3.03.2014
Moje uszanowanie. Zastanawia mnie poprawność użycia męskiej bądź żeńskiej formy leksemu otrzymać w zdaniu: „«Grawitacja» otrzymała 7 Oskarów”. Czy jeśli napiszę po tytule filmu otrzymała, to będzie to słuszne? Oczywistym jest, że gdybym umieścił określenie film przed tytułem Grawitacja, to poprawna byłaby tylko męska forma.
Kłaniam się
„Film «Grawitacja» otrzymał 7 Oskarów”, ale „«Grawitacja» otrzymała 7 Oskarów”. Gdyby tytuł filmu miał formę liczby mnogiej, to orzeczenie też musiałoby wystąpić w tej liczbie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
otrzymać szansę
24.10.2013
Witam,
mam pytanie dotyczące użycia wyrazów dostać i otrzymać – czy poprawne będzie wyrażenie otrzymać możliwość/szansę? Jeżeli tak, to czy jest ono postrzegane jako „mniej” poprawne od wyrażenia dostać możliwość/szansę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
T.S.
Słowniki poprawnej polszczyzny PWN nie kwestionują przytoczonych zwrotów, a Narodowy Korpus Języka Polskiego pokazuje, że są one często w użyciu. W NSPP napisano, co prawda, że dawać możliwość jest gorsze niż umożliwiać, ale – pomijając kwestię, czy jest to ocena uzasadniona – widzimy, że nie o ten szczegół Panu chodzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
konstrukcje z liczebnikami
11.02.2006
Które ze sformułowań jest prawidłowe i dlaczego: „Pierwsze | pierwszych pięć osób, które zadzwoni | zadzwonią, otrzyma | otrzymają nagrodę”?
Dziękuję za pomoc,
Maja Adena
Rozważmy na początek prostsze przykłady: „Pierwszych pięć osób otrzyma nagrodę” albo „Pierwsze pięć osób otrzyma nagrodę”. Mamy tu dwie możliwości, ale gdyby liczebnik główny występował przed porządkowym, pozostawałaby tylko jedna: „Pięć pierwszych osób otrzyma nagrodę”.
Wprowadzenie zdania podrzędnego nie zmieni form wyrazów w zdaniu głównym, można się jedynie wahać, czy „które zadzwoni”, czy „które zadzwonią”. Ponieważ zdania podrzędne tego typu zasadniczo wchodzą w związek zgody z poprzedzającym je rzeczownikiem, opowiadam się za drugą z tych możliwości. A zatem: „Pierwszych pięć osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę” albo „Pierwsze pięć osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę”, albo „Pięć pierwszych osób, które zadzwonią, otrzyma nagrodę”.
Mirosław Bańko, PWN

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... w końcu kwietnia tyle a tyle. W ten sposób czytelnik otrzymał informację całkowicie fałszywą, sugerującą, że opisany prominent zapłacił znacznie mniej...
  • ... Brzozowskiego - nagrodzona w Irlandii
    DUBLIN rz. Film Andrzeja Brzozowskiego "Salome"
    otrzymał nagrodę Irlandzkiego Towarzystwa Filmowego. Jest tosze wyróżnienie przyznane przez to...
  • ... lat osiemdziesiątych? Wiele, ale czy wszystko? To prawda, że PKP otrzymały zastrzyk środków, i te już procentują. Potrzeby rosną jednak szybciej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego