połowa

Wielki słownik ortograficzny

połowa -wie, -wę; połów
połów -łowu, -łowie; -łowów

Słownik języka polskiego

połowa
1. «jedna z dwu równych części jakiejś całości»
2. «chwila, punkt, miejsce równo oddalone (w czasie lub przestrzeni) od obu krańców czegoś»
połów
1. «poławianie ryb i innych zwierząt wodnych»
2. «złowione ryby lub inne zwierzęta wodne»

• połowowy

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

moja lepsza połowa
24.01.2015
Witam!
Chciałbym się zapytać, co oznacza peryfraza: moja lepsza połowa.
Oznacza żonę, rzadziej męża danej osoby.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
w 2. połowie XIX wieku
11.10.2012
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o informacje, która forma (który zapis jest poprawny: w II połowie XIX wieku czy w 2 połowie XIX wieku? Arabskie czy rzymskie oznaczenie połowy?
Dziękuję
Połowę stulecia możemy wskazać słownie: w drugiej połowie XIX wieku lub cyfrą arabską: w 2. połowie XIX wieku. Ponieważ tej cyfrze odpowiada liczebnik porządkowy, zaleca się zamykanie jej kropką.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
W połowie pełny
24.05.2017
Szanowni Państwo,
mam wątpliwości co do poprawionej pisowni wyrażenia: w połowie pełny (w odniesieniu do, na przykład, kontenera). W końcu pełny znaczy: ‘napełniony, całkowicie zapełniony’. Czy taka budowa wyrażenia jest poprawna, czy też należy używać na przykład sformułowania: wypełniony w połowie? Jednak wypełniony również oznacza coś już napełnionego po brzegi. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami Szacunku
Marcin Sawicki
Szanowny Panie,
wyrażenie w połowie pełny może budzić wątpliwości. Jak Pan zauważył pełny oznacza napełniony, co kojarzy z zajęciem całej wolnej przestrzeni. W Słowniku języka polskiego PWN pojawiają się jednak również określenia 'zawierający dużo czegoś, obfitujący w coś' oraz 'zawierający dokładnie wskazaną ilość, liczbę czegoś'. Oznacza to, że obiekt (na przykład wspomniany przez Pana kontener) jest wypełniony w jakiejś części (w tym przypadku do połowy).
Wątpliwości mogą budzić wyrazy zapełniony czy wypełniony. Używane są zazwyczaj w połączeniu ze sformułowaniem po brzegi (zapełnić / wypełnić coś po brzegi), co wyraźnie wskazuje, że w danym obiekcie nie ma już wolnego miejsca (co potwierdzone jest w definicji tych wyrazów: ‘zająć czymś lub kimś całą przestrzeń’, ‘zająć sobą całą przestrzeń’, ‘pojawić się gdzieś w dużej ilości, liczbie, zajmując całą wolną przestrzeń’). Podobnie jest w przypadku słowa napełnić, gdzie w definicji można przeczytać: ‘dostać się gdzieś w dużej ilości, tak że nie zostało wolnego miejsca’ i ‘uczynić coś pełnym’. Proszę zauważyć, że słowa z przedrostkami (na-, wy-, za-), w porównaniu do formy pełny, charakteryzują się zawężonym znaczeniem. Stąd właśnie można uznać wyrażenie w połowie pełny za bezpieczne w użyciu i poprawne.
Sandra Nowicka, Uniwersytet Warszawski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Alicja była właśnie bardzo zajęta glansowaniem mojej zelówki.
    - Możliwe. Wyrzuć
    połowę albo złóż na trzy części, albo rób, co chcesz, tylko...
  • ... pisał, i odetchnąłem. Jeszcze mogłem się mylić, ale już miałem połowę pewności. - I cóż z tego, że patrzyłeś na pióro?
    - To...
  • ... Londynu, to podróż za 594 zł była możliwa dopiero w połowie września. Czasem trudno jednak planować podróż z tak dużym zapasem...

Encyklopedia

częściowe wyławianie ryb ze zbiornika wodnego w celach gosp. lub sport. (wędkarstwo).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego