stricte

Słownik języka polskiego

stricte [wym. strikte] «ściśle, dokładnie»

Wielki słownik ortograficzny

Porady językowe

inbred i hybryd
26.04.2002
Szanowni Państwo,
Mam pytanie dotyczące słów inbred i hybryd. Czy mogę nimi (w tekście naukowym) zastąpić wyrażenia: linia wsobna i mieszaniec? Według niektórych opinii jest to stosowanie żargonu czy też propagowanie anglicyzmów, jednak wydaje mi się, że w długim tekście lepiej używać synonimów, a nie powtarzać za każdym razem: "Mieszaniec A okazał się lepszy od mieszańca B, jednak w porównaniu z mieszańcami C i D...".
Sprawdziłam, że obydwa słowa wystepują w słownikach języka polskiego i encyklopediach. Co ciekawe, słowo inbred jest traktowane jako synonim procesu chowu wsobnego, a nie jako równoważnik osobnika (osobników - w hodowli roślin - linii wsobnej) uzyskanego takimi właśnie metodami. Tymczasem hybryd oznacza roślinę lub zwierzę będące mieszańcem.
Będę bardzo wdzięczna za rozstrzygnięcie tej kwestii.

Z poważaniem -
RBK
łacińska odmiana w polskim tekście
16.01.2008
Homo sapiens, verbum nobile (i wiele innych wyrażeń łac.) opatrzono w słowniku kwalifikatorem ndm. Czy można (obocznie) odmieniać je wg deklinacji łacińskiej? Zdarza się tak usłyszeć od osób znających łacinę i ma to duży urok. Z kolei takie podejście bez znajomości łaciny nastręcza kłopotów, bo trudno znaleźć zasady tej odmiany. Może jakaś przyszła publikacja PWN dotycząca języka polskiego, nie będąca stricte podręcznikiem do łaciny, uzupełni ten niedobór? Czy taki pomysł ma sens i szanse realizacji?
Saddam i Adolf
9.05.2003
Moje pytanie nie jest chyba stricte językowe, ale... Czy poprawnie (prawidłowo?) jest, gdy w tytułach, a nawet artykułach, dotyczących Iraku i Saddama Husajna, pojawia się imię zamiast nazwiska byłego dyktatora Iraku, np. „Kto i co po Saddamie?”, „Reżim Saddama obalony” itd. Przecież Saddam to imię (chyba źe się mylę), a nie nazwisko. To tak jakby powiedzieć, że „Geroge wysłał wojska amerykańskie do Iraku” (mając na myśli prezydenta Busha) albo „Adolf został pokonany” (pisząc o Hitlerze).
Pozdrawiam serdecznie
A.S.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... to są rzeczy pomagające nam, ale to nie są stricte stricte, pani Dorotko, będę na sekundkę panią przeproszę.
    Jeszcze panią zapytam...
  • ... okaże się silniejsza od amerykańskiej - być może nie w sprawach stricte militarnych, ale w zagadnieniach dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
    NOT. P...
  • ... rozbić, ponieważ mogą tak rozbić taki program właśnie na wiadomości stricte te polityczne, gospodarcze i tak dalej, przerwa, reklama , pogoda, przerwa...
  • ... ich stan zdrowotny, rozwój fizyczny, dzietność itd. Jest to więc stricte bioekologiczna dziedzina wiedzy o dużych implikacjach praktycznych, zwłaszcza w stosunku...
  • ... wśród nich nawet "Marsz polskiego kosmonauty") oraz płyty z utworami stricte religijnymi: "Pieśni Wielkanocne", "Godzinki" "Jezu, Ufam Tobie (z fragmentami dzienniczka...