tym bardziej że

Wielki słownik ortograficzny

Porady językowe

tym bardziej że – tym bardziej, że
29.06.2004
Witam.
Moje pytanie dotyczy zasady interpunkcyjnej w części frazy: tym bardziej że. Tzn. kiedy należy pisać: ..., tym bardziej że..., a kiedy ... tym bardziej, że...? Z obydwiema pisowniami spotkałem się w literaturze, lecz mimo to nie dopatrzyłem się logicznej reguły rządzącej tą interpunkcją.
Z poważaniem,
Grzegorz Mazur
tym bardziej że
7.03.2005
Witam!
Wracając do niegdyś poruszanego wątku wyrażenia tym bardziej że, chciałbym się dowiedzieć, czy poprawna jest również taka formuła: ..., tym bardziej, że... Zaznaczam, że spotkałem się z taką pisownią w literaturze – m.in. w Mistrzu i Małgorzacie M. Bułhakowa, gdzie raz pisano ..., tym bardziej że..., a innym razem ..., tym bardziej, że... Z góry dziękuję i pozdrawiam Redakcję.
rzecz w tym, że... / aby...
6.09.2009
Szanowni Państwo,
czy wyrażenie rzecz w tym, że... jest poprawne lub przynajmniej dopuszczalne? Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN podaje to wyrażenie przy znaczeniu nr 5 słowa rzecz: „fraz. (Cała) rzecz w tym, że... «chodzi o to, że..., najważniejsze jest to, że ...»”, ale portal PWN w części Słownik poprawnej polszczyzny podaje: „Niepoprawnie: Rzecz w tym, że... a. w tym rzecz, że... Poprawnie: Chodzi o to, że...”.
Magda Cohen

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... ludzkiego istnienia. I to pytanie mnie dręczy, nie daje spokoju tym bardziej, że odpowiedzi nie znajduję.
    A koszmar trwa. Obraz obłędnych, przerażonych spojrzeń...
  • ... krok do sprzedawania odpustów. Ludzie w Indiach mieli dosyć braminów, tym bardziej że przez system kastowy braminem można się było tylko urodzić. Stanowili...
  • ... jakim jest prawdziwe zrozumienie. Jest to dla mnie doskonałą gimnastyką, tym bardziej że francuski esprit, to nie tajemnicza szkatułka: otwiera się ją najczęściej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego